رومیز لوگو
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

معرفی بازی رومیزی میرا

چند سال پیش در انستیتوی ملی بازیسازی، مدرس دوره «طراحی بازی‌های غیر دیجیتال (رومیزی)» بودم. این کلاس‌ها فواید بسیاری برایم داشت که حتما در مقاله‌ای در مورد آن‌ها می‌گویم. یکی از این فواید آشنا شدن با استعدادهای جوانی بود که در دوره شرکت کرده بودند و خلاقیتشان مرا به چالش می‌کشید. یکی از این استعدادها «فائزه خمیرانی» بود که بعدها در تحریریه رومیز هم به ما یاری رساند و در مسابقه طراحی بازی رومیزی که دو سال پیش برگزار کردیم، بازی‌اش جزو ۳ بازی برتر قرار گرفت و مورد توجه جیمی استگمایر داور مسابقه هم واقع شد.

خانم خمیرانی مدتی است که سایتی راه‌اندازی کرده و در آن نسخه چاپی بازی‌هایی که خودش طراحی می‌کند را به رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. یکی از آخرین بازی‌های او همین بازی میرا است که یک بازی خانوادگی در سبک تاس بریز و حرکت کن است که در ادامه توضیحات بازی را از زبان خودش  می‌خوانید.

امیر سلامتی


میرا، داستان سفر چند روح را در دنیای فرشته‌ها و شیطان‌ها روایت می‌‌کند. این روح‌ها تا قبل از رسیدن به دنیای ابدی‌شان، تنها چند پله فرصت دارند تا آخرین تصمیم‌های مهم زندگی‌شان را بگیرند، با پیشنهادهای فرشته‌ها و شیطان‌ها در طول مسیر روبه‌رو شوند و شخصیت‌شان را انتخاب کنند. هر روح بعد از پیوستن به گروه فرشته‌ها یا شیطان‌ها، می‌تواند بر سرنوشت بقیه روح‌ها تاثیر گذاشته و زندگی را برای آن‌ها تلخ یا شیرین کند. البته همیشه روح‌هایی وجود دارند که به دنبال مادیات هستند و ترجیح می‌دهند به جای انجام این کارها، سنگ‌های با ارزش جمع کرده و ثروت‌شان را بیشتر کنند. با تمام شدن فرصت این روح‌ها، دروازه دنیای میرا برای همیشه بسته شده و بهترین فرشته یا شیطان این دنیا، انتخاب می‌شود.

در بازی میرا چه اتفاقی می‌افتد

بازی میرا با هدف تعامل هرچه بیشتر بازیکن‌ها با هم، طراحی شده است تا وقتی در جمع دوستان‌تان نشسته‌اید، به این فکر کنید که می‌خواهید چه کسی را بیشتر از همه اذیت کنید، به چه کسانی کمک کنید یا اینکه یکی علیه همه باشید و فقط به برنده شدن خودتان توجه کنید. بازی میرا، فرشته یا شیطان موذی درون شما را بیدار می‌کند تا از دیدن موفقیت یا شکست بقیه بازیکن‌ها، لذت ببرید.

 

خلاصه‌ای از روند بازی

هدف اصلی در این بازی، جمع کردن هرچه بیشتر امتیازهای مثبت یا منفی است و  در پایان بازی، فرشته‌ای که بیشترین امتیاز مثبت یا شیطانی که بیشترین امتیاز منفی را به دست بیاورد، برنده می‌شود. البته امتیازهای مثبت و منفی در دست هر بازیکن، با هم جمع می‌شوند، پس باید تلاش کنید تا آخر بازی، کارت‌هایی که امتیازشان در تضاد با شخصیت شما هست را از دست‌تان خارج کنید.

بازیکن‌ها در هر نوبت، با ریختن تاس روی صفحه حرکت کرده و کارت‌های فرشته یا شیطان را برمی‌دارند. هر کارت، ویژگی خاصی دارد که ممکن است روی یک یا همه بازیکن‌ها تاثیر بگذارد و صاحب کارت انتخاب می‌کند که از این کارت استفاده کند یا نه. هر بازیکن در شروع بازی، تعدادی سنگ با ارزش از دنیای مادی به همراه دارد که از این سنگ‌ها برای اجرای تاثیر هر کارت، یا خرید و فروش کارت‌ها می‌تواند استفاده کند. اگر بازیکنی تصمیم بگیرد کارتش را به حراج بگذارد، بقیه بازیکن‌ها می‌توانند تعداد سنگ‌های پیشنهادی خودشان را به صورت مخفی اعلام کرده و این کارت، به بالاترین پیشنهاد، منتقل می‌شود.
در طول صفحه بازی، ۲ فرصت برای انتخاب شخصیت به بازیکن داده شده که در این خانه‌ها، بازیکن‌ها یکی از شخصیت‌های فرشته یا شیطان را برای خود انتخاب می‌کنند. هم‌چنین در این خانه‌ها، امکان خرید کارت‌های کمکی برای بازیکن‌ها وجود دارد که تاثیر این کارت‌ها تا آخر بازی، با صاحب کارت همراه می‌شود.
کارت‌های فرشته‌ و شیطان در ۳ دسته تقسیم شده‌اند که با پیشرفت در بازی، می‌توانید از دسته‌های بعدی کارت برداشته و تاثیر بیشتر آن‌ها را روی بازیکن‌ها ببینید. علاوه‌بر این روی هر کارت، علامت خاصی شکل گرفته که جمع کردن ست‌های ۳ تایی از این علائم، در پایان بازی، امتیاز اضافه‌ای برای هرکس به همراه دارد.

در بازی میرا، انتخاب‌های هر بازیکن، می‌تواند روی بقیه افراد حاضر در بازی تاثیر زیادی بگذارد، برای همین حتی وقتی نوبت شما نیست، باید حواس‌تان باشد که از خرید و فروش کارت‌ها جا نمانید یا از کارت‌های دست‌تان محافظت کنید و تلاش کنید تا پایان بازی، تعداد کارت‌هایی که به نفع شخصیت شما هستند را در دست‌تان بیشتر کرده و  مانع برنده شدن دیگران شوید.

داستان بازی میرا

بازی میرا برای اولین بار، در تابستان سال ۹۵ و در جریان یکی از تمرین‌های کلاس طراحی بازی امیر سلامتی شکل گرفت. هدف تمرین، طراحی بازی‌ای رقابتی بود و ایده اولیه ما، با الهام از آهنگ Stairway to Heaven خلق شد. روح‌هایی که برای رسیدن به بهشت، از پلکانی طولانی بالا رفته و در این مسیر برای گرفتن امتیاز بیشتر و قوی‌تر کردن روح‌شان، با هم رقابت می‌کنند. بعد از کامل شدن کارت‌ها و صفحه بازی، به تدریج بازی ر۱ در جمع‌های مختلفی تست کردیم و به این نتیجه رسیدیم که کارت‌های شیطان و امتیازهای منفی هم محبوبیت زیادی در بین بازیکن‌ها دارند و اکثر افراد از اذیت کردن هم‌بازی‌های‌شان لذت می‌برند! پس بازی را تغییر دادیم و تست کردیم و باز هم تغییر دادیم تا به جایی رسید که احساس کردیم آماده‌ایم این بازی را با همه شما بازی کنیم. این بازی در اصل، هنوز هم همان پلکانی هست که چند روح برای رسیدن به بهشت یا جهنم از آن بالا می‌روند، برای همین هنوز هم بین خودمان این بازی را به اسم Stairway to Heaven  صدا می‌زنیم ولی اسم فارسی و رسمی میرا را هم برایش انتخاب کرده‌ایم تا با این اسم به خانه‌های شما بیاید.

میرا، اولین بازی چاپ شده از گروه RBB Games هست که تاکنون، بازی‌های دیگرشان را به شکل پرینت اند پلی منتشر کرده‌اند. امیدواریم که از این بازی خوش‌تان بیاید و کمی خنده و شادی به جمع‌های دوستانه شما اضافه کند. لطفا برای اطلاعات بیشتر و سفارش بازی به این سایت مراجعه کنید. ( اگر دوست داشتید به بقیه بازی‌های سایت هم سری بزنید تا به میرا حسودی نکنند!)


اطلاعات بازی

 • ۲- ۶ نفر
 • ۴۵ دقیقه
 • + ۱۰ سال

ثبت دیدگاه

خوشحال می‌شوم که دیدگاه شما را در مورد مقاله‌ی ارائه شده بدانم.

ممنون می‌شوم در نگارش دیدگاه خود این نکته‌ها را در نظر بگیرید:

 • دیدگاه‌های توهین‌آمیز و ناشایست تایید نمی‌شوند.
 • دیدگاه‌های بی‌ارتباط به محتوای مقاله تایید نمی‌شوند.
 • لطفا از بخش دیدگاه برای مطرح کردن سوال‌های خود استفاده نکنید (به جای آن از دیسکورد رومیز استفاده کنید).

 1. علیرضا گفته؛
  18:06 1398/07/21

  سلام. آدرس سایتی که اشاره کردین متعلق به خانم خمیرانی هست رو ممکنه بفرمایید

 2. مرتضی گفته؛
  13:36 1398/07/25

  سلام. ما در حال یک بردگیم هستیم. می خواستم بدون برای کارت و صفحه بازی از چه کاغذی استفاده کنم

 3. علیرضا گفته؛
  08:37 1398/08/15

  بسیار مدت طولانی منتظر این بازی بودم! خانم خمیرانی طراح عالی و بسیار خوش ذوقی هستند.

لینک کوتاه