رومیز لوگو
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

انتخاب تم یا موضوع بازی

آیا هر بازی در دنیا راجع به یک موضوعی است؟ خب مشخصا خیلی از بازی‌ها در مورد یک چیزی هستند:  لوت درباره‌ی تعدادی راهزن در بیابان است که کاروان‌های مردم را لخت می‌کنند، آخرین ایستگاه در مورد انتقال یک زندانی خطرناک از ساری به تهران است، لیزبوآ در مورد بازسازی شهر لیسبون پس از آتش‌سوزی مهیب آن است. اما از سویی دیگر خیلی از بازی‌ها راجع به هیچ چیزی نیستند: مثلا بازی گو درباره‌ی چیست؟ آبالون راجع به چیست؟ یا موضوع یاتزی یا تخته نرد دقیقا چیه؟

اینکه یک بازی درباره‌ی چه چیزی است را به طور کلی مضمون یا تم بازی می‌نامند. بعضی بازی‌ها به شکل غلیظی در مضمون و داستان خود حل شده‌اند که به آنها بازی‌های تماتیک گفته می‌شود (مثلا ارباب حلقه‌ها).  اما عبارت تماتیک در بردگیم‌های مدرن به ویژگی دیگری هم اطلاق می‌شود: زمانیکه میان گیم‌پلی و تم بازی ارتباط موثر و همسویی وجود داشته باشد. مثلا اینکه در زیرخاکی شما با تپانچه یک کارت از حریف را می‌سوزانید یک عمل تماتیک است که هم به مفهوم تپانچه می‌خورد و هم در راستای گیم‌پلی بازی است.

تم یک بازی را می‌توان خلق کرد و یا می‌توان انتخاب کرد. در مورد خلق یک تم (یا داستان، یا دنیا، یا فضاسازی و غیره) باید جداگانه صحبت کنیم. اما زمانیکه تصمیم بر استفاده از یک موضوع آماده و یا اقتباس از آن می‌گیرید باید سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • چرا این موضوع؟
 • تا چه میزان می‌خواهید به اصل موضوع وفادار باشید؟
 • چطور می‌خواهید از اقتباس‌های فعلی پیشی بگیرید؟

 

چرا این موضوع؟

با توجه به نوع مضمون انتخابی، نوع مدیوم مبدا (اقتباس از فیلم، کتاب، کمیک، شعر، رخداد حقیقی، تاریخ، بیوگرافی و …) و مخاطب هدف، می‌توان پاسخ‌های بسیاری به این پرسش داد. اما پاسخ‌های پر استفاده به این پرسش عبارتند از:

 • جهت انتقال آن موضوع به گروه جدیدی از مخاطبان
 • جهت رفع عطش مخاطبان آن موضوع در دنیای بردگیم
 • جهت ساخت زمینه‌ای برای داستان‌پردازی و تعامل از طریق گیم‌پلی و اجزای بازی
 • جهت صادرات فرهنگی به فراسوی مرزها
 • جهت علاقه و اشتیاق شخصی

این پاسخ‌ها می‌تواند کلیدی برای مشکلات طراحی باشند و در مواقعی که مغز طراح از گرفتن تصمیمات برای سرنوشت بازی عاجز مانده، با یادآوری دلیل انتخاب موضوع یا تم، مانند آجیل مشکل‌گشا دو راهی را به یک راه مطمئن بدل کنند.

تا چه میزان می‌خواهید به اصل موضوع وفادار باشید؟

قبل از تصمیم‌گیری در مورد این موضوع این را بدانید که هیچگاه نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید و همیشه بسیاری ممکن است از نتیجه‌ی کار شما راضی نباشند (البته اگر تعداد ناراضیان خیلی بیشتر از راضیان باشد احتمالا یک جای کار شما می‌لنگد) اگر قصد اقتباس دارید این نکته را در نظر داشته باشید که با اینکه عالم و آدم به شکل تئوری قبول دارند «اقتباس لزوما قرار نیست برابر اصل باشد و باید راه خلاقه‌ی خود را پیش بگیرد» ولی در حقیقت بالا بروید پایین بیایید تمام مخاطبان کار شما را با منبع اصلی (یا حداقل تصور خودشان از منبع اصلی) مقایسه خواهند کرد، و نه به عنوان یک اثر مجزا و قائم به ذات. تنها راهی که دارید این است که تکلیف خودتان را با خودتان مشخص کنید و یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید:

اقتباس کاملا وفادارانه؛ کمترین میزان خلاقیت و تغییر در محتوا و تلاش برای انعکاس عین به عین موضوع.

اقتباس حد وسط؛ وفادار ماندن به روح موضوع در حدی که بازی تماتیک باقی بماند ولی بتوانید بخش‌های خوبی را به صلاح‌دید خود دستکاری کنید.

وفا کدومه؟؛ کاملا ارتباط فکری خود را با موضوع قطع کنید طوریکه اثر شما بیشتر «با الهام از …» به نظر برسد تا «اقتباسی از …» .

اما آیا همیشه می‌توان انقدر آزادانه برای نوع اقتباس تصمیم گرفت؟ قطعا خیر. انتخاب میزان وفاداری به منبع، کاملا به نوع آن منبع وابسته است. مثلا هنگام اقتباس و یا طراحی بازی بر اساس شخصیت‌های مارول امکان انتخاب گزینه‌ی سوم تقریبا مردود است، حتی گزینه‌ی دوم هم در هاله‌ی ابهام قرار دارد، چرا که شاه‌کلید پول‌ساز ماجرا در رعایت عین به عین محتوای اصلی نهفته است. اما هنگامیکه منبع اقتباس موضوعات آزادتری مثل افسانه‌های محلی، رویدادهای فرهنگی، شخصیت‌های بومی و کهن‌الگوها باشد امکان مانوور خلاقیت و تغییرات بیشتر است، گرچه که امکان رد شدن از خط قرمز‌های موضوع هم به همان میزان افزایش پیدا می‌کند و حساسیت‌ها (به دلیل ارتباط با مسایل فرهنگی) بیشتر می‌شود. این حساسیت در مورد موضوعاتی که به مسایل اعتقادی، تاریخی و سیاسی مربوط باشند بسیار پر‌رنگ‌تر می‌شود به گونه‌ای که همواره باید با احتیاط و انعطاف زیاد در مورد این مضامین کار کرد.

 

چطور می‌خواهید از اقتباس‌های فعلی پیشی بگیرید؟

پاسخ این سوال زیاد طولانی نیست. اگر احساس می‌کنید برداشت و اقتباس شما از آن موضوع، جدید و جذاب است و حرف تازه‌ای برای گفتن دارد (چه با دیدگاه محتوایی و فرهنگی و چه با دیدگاه بازاریابی) معطل نکنید و همین امروز شروع کنید. اما اگر اینطور نیست اینکار را نکنید و به جای آن یا یک موضوع دیگر را انتخاب کنید و یا موضوع جدید خودتان را خلق کنید. در هر حالت در نظر داشته باشید که طراحی یک بازی بر اساس یک موضوع، به شناخت عمیق از آن موضوع و درک دنیای مرتبط با آن وابسته است.

در نهایت اگر قصد طراحی بازی بر اساس یک تم مشخص را دارید مطمئن شوید که زمان خوبی را به تحقیق و افزایش آگاهی در مورد آن تم اختصاص داده‌اید تا هم در زمان طراحی بتوانید تصمیمات تماتیک‌تری اتخاذ کنید و هم به موضوع احاطه داشته باشید.


به نظر شما چه تم یا موضوعاتی از ایران هست که مناسب تبدیل شدن به یک بردگیم باشد؟

 

امیر سلامتی
امیر سلامتی

نویسنده و طراح بازی رومیزی

ثبت دیدگاه

خوشحال می‌شوم که دیدگاه شما را در مورد مقاله‌ی ارائه شده بدانم.

ممنون می‌شوم در نگارش دیدگاه خود این نکته‌ها را در نظر بگیرید:

 • دیدگاه‌های توهین‌آمیز و ناشایست تایید نمی‌شوند.
 • دیدگاه‌های بی‌ارتباط به محتوای مقاله تایید نمی‌شوند.
 • لطفا از بخش دیدگاه برای مطرح کردن سوال‌های خود استفاده نکنید (به جای آن از دیسکورد رومیز استفاده کنید).

 1. omid گفته؛
  19:33 1399/05/19

  سلام اقای سلامتی عزیز من خیلی شما رو دوست دارم عاشق تیم رومیز هستم و ای کاش میشد که شما رو ملاقات کنم و از نزدیک سوال هایم را بپرسم دمتون گرم

  • امیر سلامتی گفته؛
   22:16 1399/05/19

   سلام ممنون از شما و نظر محبت‌آمیزتون
   متاسفانه امکانش وجود نداره. اما تلاش می‌کنم هر سوالی رو اگر بتونم در کامنت‌های سایت یا دایرکت اینستاگرام پاسخ بدم.

 2. نیما محمدزاده گفته؛
  22:44 1399/05/19

  البته ممکن هست بازی هایی با این موضوع ها باشن. مثلا گروهی کارکاسون رو دارم با نام قلعه رودخان منتشر میکنن. اگر عکس هایی از قلعه رودخان ببینید کارکاسون و اوندر راه هایی که در تایل ها کشیده شدن دیده میشه.در ایران بازی هایی مثل آخرین ایستگاه و البته سهامداران بسیار تم های ملموسی دارند یا مثل ژاندارمری و حتی شادزدوزیر. از گروه های موفق در انتخاب تم برای بازی های طراحی شده ایرانی (و نه کپی) گروه فربد انگاره هست. خیلی ممنون از مقاله مفیدتون

 3. ناشناس گفته؛
  09:34 1399/05/20

  سلام مطلب خوبی بود.شاید بشود از داستان های شاهنامه استفاده کرد برای ساخت تم بازی مثلا داستان این باشد که شما در نقش رستمید و باید زودتر از رقبا به دیو سپید برسید و اورا بکشید(این یه مثال بود)
  آقای سلامتی از آنجایی که بازی های کپی نقد و برسی نمیکنید لطفا به من یه کمکی کنید.من قبلا یه کودتایی داشتم که کارت هایش نابود شدند(قشنگ نابود)و الان دیگر کارت هایش قابل بازی نیستن.آیا به صرفست که من بازی کودتا پلاس که کودتا اصلی بعلاوه کارت های اضافه تا بازی ده نفر و شخصیت های بازرس و آنارشیست و احزاب را دارد را بخرم؟

   • ناشناس گفته؛
    13:34 1399/05/20

    خیلی ممنون از پاسختان.در راستای حرف قبلم میتونیم بگیم که در بازی افراد به دو گروه دیو ها و قهرمانان تبدیل میشوند.هدف قهرمانان کشتن دیو سپید و هدف دیو ها زنده ماندن دیو سپید هست.اینم یه مثال بود

 4. omid گفته؛
  11:41 1399/05/20

  سلام مجدد به همه کار کنان رومیز من که این ویدیو های جدید رو دیدم برام سوال شد که چرا به بازی ها امتیاز نمیدهید

  • امیر سلامتی گفته؛
   12:45 1399/05/20

   سلام. سیستم امتیازدهی رو حذف کردم و دیگه به جای ویدیوی نقد و بررسی فقط معرفی خواهد بود.

 5. ... گفته؛
  12:26 1399/05/20

  سلام و خسته نباشید
  خیلی از مقاله خولتون ممنونم
  برام سوال ایجاد شده که چرا سایت مادمک باز نمیکنه و نمیشه داخل سایت رفت؟
  من چند وقت پیش بازی نامه ای به گیلاس رو از سایت مادمک تهیه کردم و بسیار از بازی رازی هستم
  ولی بر اثر بازی زیاد ، دو عدد از کارت ها پاره شده اند و بازی دیگر قابل بازی کردن نیست
  آیا فروشگاه مادمک میتونه دو عدد کارت را برایم ارسال کنه؟

  • امیر سلامتی گفته؛
   12:46 1399/05/20

   سلام ممنون از شما
   تا جاییکه میدونم مشکل فنی هست و بزودی حل میشه.
   این نکته رو توجه کنید که فروشگاه‌ها قطعات یدکی بازیها رو ندارند و برای این درخواست باید با تولیدکننده تماس بگیرید

     • ... گفته؛
      14:15 1399/05/20

      خب من الان ایمیل مستفیل رو از کجل گیر بیارم؟
      اگه شما دارید لطف میکنید که بگید؟

     • امیر سلامتی گفته؛
      15:45 1399/05/20

      به ایسنتاگرامشون دایرکت بدید

 6. متین رادبوی گفته؛
  13:12 1399/05/20

  سلام بر اقای سلامتی عزیز
  به نظرم تم هایی در کشور ما وجود داره که به خوبی میتونه تبدیل به بردگیم بشه
  من خودم در این زمینه فعالیت های ی انجام دادم و حتی نمونه ی قابل بازی طراحی کردم
  ۱-داستان های شاهنامه و افسانه های ایرانی پتانسیل خیلی قوی برای تبدیل به بازی شدن دارند
  ۲-فرهنگ های ایرانی مثلا عید نوروز (که بازی در این زمینه طراحی کردم و درحال شاخ و برگ دادن به آن هستم باعنوان( شب عید)

 7. Hadi behrouzi گفته؛
  13:14 1399/05/20

  همه کار شما را در نهایت با منبع اصلی یا حداقل تصور خودشان از منبع اصلی مقایسه خوهند کرد … لطفا اصلاح کنید…(مقاله ی خوبی بود😉)

  • امیر سلامتی گفته؛
   10:06 1399/05/25

   سلام. تا حدودی شبیه هست (بیشتر از نظر محتوا و ایده) ولی مکانیزم بازی با تاس و کارته.

 8. امیر محمد گلکار گفته؛
  19:25 1399/05/21

  سلام آقای سلامتی من الان کودتا کلاسیک رو دارم آیا بصرفست که من کودتا پلاس رو بخرم یا نه.

 9. امیر محمد گلکار گفته؛
  19:41 1399/05/21

  سلام آقای سلامتی من نسخه موبایلی کلاغ پر رو دانلود کردم و نوشته بود طراح امیر سلامتی .باعث شگفتی که تیم رومیز بازی موبایلی هم ساخته .

 10. امیر گفته؛
  11:05 1399/05/22

  سلام!
  خیلی ممنون از مقاله خوبتون
  میخواستم بدونم که آیا فیلم های آموزشی،نقد و بررسی،رومیز شو و پادکست……
  رو هنوز هم ادامه میدی یا متوقف شده ؟
  بازم هم تشکر از زحمات خوب گروه رو میز واقعا جذب به این سرگرمی شدم!!
  راستی اگه بشه یه رنکینگ یا یه رتبه بندی بر اساس نمره ای که به بازی ها داده شده هم قرار بدین خیلی خوب میشه!

 11. شوالیه ی مزدور گفته؛
  17:18 1399/05/22

  از نظر من میشه با ترکیب تم جنگ جهانی دوم و با بازی هایی که تم قطاری دارند ، یک بازی خیلی خوب ساخت ، چونکه در دوره ی جنگ جهانی دوم متفقین یعنی شوروی و انگلیس از طریق خطوط ره آهن ایران مهمات جنگی و آذوقه ها رو به دیگر کشورهای درگیر جنگ می فرستادند. و اینکه اون خطوط راه آهن قطار به نام دالان ایرانی معروف بودند.

 12. پارسا گفته؛
  12:29 1399/05/23

  سلام و ممنون بابت مقاله قشنگتون
  آقای سلامتی میشه ۱۰ بازی برتر ایران و دنیا رو به انتخاب خودتون در یکی از مقاله ها بگید فکر کنم خیلی ها هم مشتاق باشن بدونن و به انتخاب بازیشون کمک میکنه

 13. ... گفته؛
  12:31 1399/05/23

  سلام و ممنون برای مقااه قشنگتون
  آقای سلامنی میشه ۱۰ بازی محوب ایرانی و خارجی خودتون رو در یک مقاله بگید فکر کنم علاوه بر من خیلیا هم منتظر این مقاله باشن😊

 14. محمد نیما گفته؛
  14:53 1399/05/23

  سلام آقای سلامتی آیا بازی باغ موزه ی نسخه فارسی جذابیت نسخه ی اصلی را داره و شما پیشنهاد میکنید که بخریم ؟

 15. پارس گفته؛
  15:23 1399/05/24

  مقاله تون خیلی خوب بود
  نمیخام بد بگم ولی در بعضی بردگیم ها مثل جنگ شاهان که نسخه تزار ایرانی هست جعبه اش به ما مه که یه تم جنگی _حماسی داره ولی داخل جعبه و اجزای بازی هیچ تمی ندارن و ساده هستن کاش به این موضوع هم توجه میشد😊

 16. . گفته؛
  15:26 1399/05/24

  مقاله خوبی بود
  اما کاش به این توجه میشد که بعضی از بازیها مثل جنگ شاهان(تزار ایرانی) آدم از جعبه و اسمش فکر میکنه با یه نسخه تزار با تم جنگی .حماسی طرفه اما داخل جعبه ساده و بدون تم هستش
  میتونستن یخورده بیشتر جنگی و حماسی کنن با تغیر گرافیک بورد و مهره های بازی

  • امیر سلامتی گفته؛
   10:11 1399/05/25

   سلام. ممنون
   تنها بازی ایرانی که این مدت بازی کردم آخرین ایستگاه بود و نتونستم کامل بازی کنم چون حداقل پنج نفر لازمه
   برای بررسی هر بازی ترجیح میدم به اندازه‌ی خوبی بازی رو تجربه کنم و بعد ویدیو تهیه کنم
   غیر از این هم بازی ایرانی دیگه‌ای به دستم نرسیده

   • ناشناس گفته؛
    12:19 1399/05/25

    فکر کنم حالا حالا ها نشه آخرین ایستگاه را بازی کرد چون بدلیل کرونا باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد.خیلی ممنون ک به ما اهمیت میدهید و اول بازی را خوب تجربه میکنید بعد ویدیو نقد و برسی میزارید

 17. عرفان گفته؛
  17:12 1399/05/31

  سلام خسته نباشید چندسالی هست که سایتتون رو دنبال میکنم.
  امکانش هست چند تا بردگیم که تم مافیایی (به معنی گانگستری نه نقش مخفی) دارن بگید؟
  باتشکر و آرزوی موفقیت

  • نسیم شهبازی گفته؛
   17:59 1399/06/02

   بازیهای پدرخوانده(چندتاست) و گانگستر
   که هردوشون تو ایران هستن تو کافه ها

 18. عرفان گفته؛
  00:44 1399/06/04

  چون به این ژانر از فیلم علاقه دارم دوست دارم بدونم ایا توی بردگیم هم این ژانر وجود داره و اگر وجود داره چه بازی هایی هستن
  The Godfather: Corleone`s Empire و گانگستر رو میشناسم به جز این دو بازی دیگه ای نیست؟ برای خرید نمیخوام

 19. عرفان گفته؛
  20:23 1399/06/05

  آقا شرمنده ما هی اسباب زحمت میشیم
  Nothing Personal و Narcos رو دیدم خیلی خفن بودن شما سایتی رو می شناسید که راهنمای این بازی هارو به فارسی داشته باشه
  ممنونم

 20. صدرا گفته؛
  18:23 1399/06/10

  عالی من 13 سالمه با یک پرینتر سیاه سفید بازی دانلود بازی می کنم و عاشق بازی های استرا تژتیژیکم

 21. ساید گفته؛
  00:38 1399/08/04

  سلام به تیم رومیز و اقای سلامتی من بازی طراحی میکنم ولی نه به صورت حرفه ای مثلا چند بار طراحی کردم و ساختم به مدرسه بردم استقبال شد ولی الان کلی ایده دارم با توجه به تعداد زیادی که برد گیم بازی کردم ولی خب تا میخوام بازیو شاخ و برگ بدم یه تم دیگه میاد سراغم و گند میزنه و الان بالاخره یه موضوع خوب پیدا کردم ولی من که تصویر ساز نیستم تو اینترنتم که بخوام دربیارم دو دلم که فانتزی باشه یا جدی میتونین ایمیلتون رو بدین که ازتون کمک بخوام💛

  • امیر سلامتی گفته؛
   10:54 1399/08/06

   سلام. لطفا برای اطلاع از روند طراحی مقالات سایت رو بخونید.
   به طور کلی نیازی نیست که بازی شما گرافیک و تصویرسازی داشته باشه. این کار ناشره که اون بخش رو انجام بده

 22. سعید گفته؛
  20:43 1399/08/11

  سلام جناب سلامتی
  لازمه حتما تم مربوط به ایران باشه و اشکالی داره از موضوعات خارجی استفاده کرد؟ مثلا دزدان دریایی یا مثلا یک شهر غربی مثل نیویورک؟

   • پدرام خسروی گفته؛
    11:17 1399/11/19

    سلام آقا سلامتی‌ مطلب مفید بود
    به نظر شما طراحی بردگیم شغل خوبی من به صورت حرفه‌ای دوست دارم ادامش بدم

    • رومیز گفته؛
     09:59 1399/11/20

     سلام به شما. اگر به شکل تنها منبع درآمد بهش نگاه کنید خیر، حتما باید کار دیگری هم داشته باشید.

     • پدرام خسروی گفته؛
      13:49 1399/11/24

      نه من خودم شغل دارم من مهندس برق هستم اما می خواستم به طراحی بازی هم بپردازم اگه من این شغل هم بخوام ادامه بدم به نظرتون می تونم جایی
      کار کنم؟

     • امیر سلامتی گفته؛
      09:58 1399/11/25

      طراحی بازی شغلی نیست که بشه برای جایی کار کرد. صرفا به عنوان کار جانبی و علاقمندی باید بهش نگاه کنید.

 23. محمد علی گفته؛
  23:30 1399/08/13

  سلام سایتتون عالیه
  لطفا برای کسانی که می خواهند وارد این عرصه بشوند مقالات بیشتری بزارید. من خودم یه نوجوانم و در حال حاضر دارم بازی های مختلف رو برسی می کنم و ایده می گیرم و حتی قدم های جهت ساخت بازی برداشتم!
  ممنون از سایت فوق العاده شما

لینک کوتاه