واقعیت مجازی و بازی‌های رومیزی

شروع به کار استودیوی واقعیت مجازی Experiment7 با تمرکز بر بردگیم

چندی پیش در رومیز نیوز شهریور ماه درباره‌ی بردگیمی ترکیبی با واقعیت مجازی به نام «نقاب آنوبیس» (Mask of Anubis) صحبت کردیم:

…در این بازی که به سبک کوآپ یا همکاریه، هر کدوم از بازیکنا (از دو تا هفت نفر) تو نوبتشون عینک واقعیت مجازی رو – که همراه بازی هستش و شبیه به ماسک آنوبیس هم هست – به چشمش می‌زنه و وارد مقبره یکی از فراعنه مصر باستان می‌شه. این بازیکن یک دقیقه فرصت داره که هر چیزی که می‌بینه رو با جزییات برای دیگران توضیح بده. باقی بازیکنا هم با کاشی‌هایی (Tile) که دارن می‌بایست بر اساس توضیحات داده شده، نقشه مقبره رو درست کنن…

نقاب آنوبیس

نقاب آنوبیس یه بازی واقعیت مجازی ژاپنی درباره‌ی مصر باستان!

 

در آخرین روزهای سال گذشته میلادی هم شرکت «یوبی‌سافت» – ناشر بازی‌هایی مثل «کیش یک آدم‌کش» و «شاهزاده‌ی پارسی» – نسخه‌ی واقعیت مجازی بازی «گرگینه» (همون بازی گروهی مافیا) رو با نام «گرگینه‌های درون» (Werewolves Within) منتشر کرد.

گرگینه‌های درون

گرگینه‌های درون

 

ولی خبر امروزمون تنها درباره‌ی یک بازی واقعیت مجازی جدید نیست بلکه، درباره‌ی یک استودیوی جدید بازی سازی واقعیت مجازی با نام Experiment7 هستش که تمام تمرکزش بر بردگیم و بازی رومیزیه:

Experiment7 Logo

بنیانگذاران این شرکت «دیمیتری دزاریدیس» که پیش از این سابقه مدیریت در شرکت Zynga – ناشر بازی‌های شبکه‌ اجتماعی مثل فیس بوک که بیش از همه با بازی Farmville شناخته شده – و «جفری زاتکین» طراح بازی از جمله بازی EverQuest، در مصاحبه با سایت gameindustry.biz از انگیزه‌های خودشون درباره‌ی به راه انداختن این شرکت گفتن.

اولین چیزی که به ذهن مخاطب میرسه اینه که: “آیا واقعیت مجازی نقطه‌ی مقابل بازی‌های دورهمی و گروهی نیست؟ و زمانی که بازیکنا هدست خودشون رو به روی چشم میذارن، از باقی دنیا جدا نمیشن؟”

تفاوت بین تجربه‌ی نگاه کردن به صفحه‌ی مانیتور یا تلویزیون و تجربه‌ی واقعیت مجازی، مثل تفاوت بین صحبت کردن با همسرتون از طریق اسکایپ در قیاس با حرف زدن با اون سر میز نهارخوریه. «حضور» همون چیزیه که بازی‌های ویدیویی سنتی ندارن.

به خاطر فاصله جغرافیایی، من هیچ وقت این امکان رو ندارم که رفقای دوران دبیرستان و دانشگاهم رو برای بازی دور هم جمع کنم. ولی شما اون «حس حضور» واقعیت مجازی رو میتونید با راه‌های جدید و جادویی زنده کنید.

Magic Table Chess Logo

برای شروع سراغ بازی رفتن که نه نیاز به معرفی و آموزش داره، نه نیازی به پلی تست داره (بماند که کپی رایت هم نداره!). و اونم بازی نیست جز شطرنج. با این تفاوت که از صفحه بازی و مهره‌های اون تا اتاقی که دارید توش بازی می‌کنید رو میتونید سفارشی کنید و به شکلی که دلخواهتونه دربیارید.

Magic Table Chess

در حال حاضر بازی به صورت تکنفره است (مسابقه با هوش مصنوعی) ولی قراره به زودی بروزرسانی شده و دو نفره بشه.

این که شرکت Experiment7 در ادامه چه بازی‌هایی رو منتشر میکنه رو کسی نمیدونه (دور از انتظار هم نبود) ولی بنیانگذارن این شرکت اعلام کردن که منتظر بازی‌های اورجینال ساخته شده توسط طراحان بزرگ دنیای بردگیم باشید.

دانلود رایگان بازی Magical Table Chess از سایت رسمی شرکت Experiment7

نظرات

یک نظر برای ”واقعیت مجازی و بازی‌های رومیزی“

اصلا حس خوبی نسبت به واقعیت مجازی ندارم.

رضا ۱۳م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

نظر شما؟