احتمالا در چند هفته‌ی اخیر و از سوت و کوری محتوای سایت به سر شلوغی من پی برده‌اید. چندین دلیل روی این شلوغی تاثیر داشته‌اند که در این مطلب می‌خواهم آنها را با شما در میان بگذارم و البته این اطمینان خاطر را هم بدهم که این مساله گذراست و بزودی به روال تولید محتوای سابق برخواهم گشت. پیشاپیش از صبر و همراهی شما ممنونم و امیدوارم اخباری که در ادامه مطرح می‌کنم برای شما هم به اندازه من هیجان‌انگیز باشند.

photoاتودهای کارت‌های کلاغ‌پر

تولید

تاخیر در تولید به دلیل شرایط کرونایی و کندیِ کار از راه دور و همچنین تغییر در برنامه‌ی تولید کلاغ‌پر یکی از دلایل تلنبار شدن کارها و تمام نشدن بخشی از روند تولید بود. یکی از دلایل تاخیر کلاغ‌پر تغییر تصویرسازی‌های روی کارت‌های بازی بود که حدود دو ماه به زمان پیش‌تولید اضافه کرد. به دلیل تغییراتی که در گیم‌پلی بازی داده بودم و اضافه شدن یکی دو آیتم به بازی، دیگر تصاویر کارت‌های سابق به کار بازی نمی‌آمد. برای اینکه بخواهم بیشتر توضیح بدهم باید بگویم که تصاویر قبلی (که کار نعیم تدین عزیز بود)  برای نسخه‌ی موبایلی طراحی شده بود و برای کاهش حجم برنامه در زمان دانلود، تصویر اصلی (مثلا فیل) را ثابت گرفته بودیم و آیتم‌های بازی (مثل بادکنک یا زنجیر) مثل لایه‌ای جدا به آن اضافه می‌شد. در حالیکه در کارت‌های بازی فیزیکی این مساله می‌توانست تغییر کند و به این شکل حتی به بازیکن جهت فهم بهتر عملکرد آیتم‌های بازی هم کمک کند. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا از نگار متولی که تصویر کاور را کار کرده بود بخواهم تا کارت‌ها را هم مجدد و با نگرش جدید کار کند که البته از نتیجه بسیار راضی هستم و به نظرم این کار به هماهنگی بیشتر ظاهر محصول کمک شایانی کرده‌است.

دلیل دیگر مربوط تغییر جنس تاس‌های بازی از پلاستیکی به چوبی بود. در ابتدای فاز پیش‌تولید، تاس‌ها را چوبی در نظر گرفته بودم ولی به دلیل احتمال طولانی‌شدن روند ساخت تاس چوبی تصمیم گرفتم آنها را به پلاستیکی تغییر دهم. درست در شروع روند تولید تاس‌ها متاسفانه و با توجه به شرایط تحریم و گمرک و سایر موارد، واردات جوهر مربوط به چاپ روی تاس پلاستیکی (که آلمانی است و به این راحتی پاک نمی‌شود) متوقف شد و تنها گزینه استفاده از جوهر جایگزین (و با کیفیت پایین‌تر) و یا برگشت به تاس چوبی بود. انتخاب گزینه‌ی دوم و پیدا کردن گروه تولیدی مناسب و بررسی نمونه و تست گرفتن برای این قطعه حدود یک ماه دیگر روند تولید را به تاخیر انداخت. در نهایت این پروژه با تاخیر‌های فراوان الان در حال تولید است و بزودی و در همین مهرماه پیش‌فروش و سپس عرضه‌ی آن انجام خواهد شد.

نمایشگاه اشپیل

همانطور که می‌دانید نمایشگاه اشپیل (اسن) امسال به شکل آنلاین برگزار می‌شود و رومیز هم در کنار دیگر نمایندگان ایرانی در این نمایشگاه حضور دارد. بودن در یک نمایشگاه بین‌المللی فارغ از فیزیکی یا دیجیتالی بودنش، چالش‌های خود را دارد که تا اینجا تقریبا پوست من را کنده است. در ادامه بخشی از کارهای لازم برای برپایی چنین غرفه‌ای را ذکر می‌کنم:

 • ساخت پنل غرفه و اطلاعات به دو زبان انگلیسی و آلمانی
 • قرار دادن اطلاعات تمام بازی‌ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی
 • ساخت صفحه‌ی مربوط به هر بازی در سایت بردگیم گیک
 • برنامه‌ریزی رویدادها و محتوای قابل ارائه در زمان نمایشگاه شامل برنامه‌ی زنده، برنامه‌ی ضبط‌شده، مصاحبه، گفتگو، معرفی بازی، آموزش بازی، نیم‌نگاه بازی و …
 • ارتباط و نامه‌نگاری با بلاگرها و منتقدان بین‌المللی جهت پوشش خبری
 • ارتباط با کمپانی‌های بین‌المللی جهت دریافت زمان ملاقات آنلاین و ارائه کردن محصولات
 • ساخت سرور دیسکورد Discord مخصوص نمایشگاه و پیکربندی آن برای مخاطبان انگلیسی‌زبان و فارسی‌زبان
 • قرار دادن بازی‌ها روی سرور تیبل‌توپیا Tabletopia جهت انجام بازی‌های زمان‌بندی‌شده
 • ساخت سایت انگلیسی و تولید محتوای مناسب برای آن
 • ساخت ماکت بازی‌ها جهت تولید محتوا
 • و …

لازم به ذکر است که هرکدام از این کارها به مجموعه‌ای از کارهای ریزتر تقسیم می‌شوند و گاهی با تغییر یکی بقیه هم باید مجدد اصلاح شوند و این احتمالا تا خودِ شبِ نمایشگاه ادامه داشته باشد. اما نکته‌ی مثبت این حجم کاری فشرده این است که در نهایت و پس از پایان این نمایشگاه بستری مهیا شده که مشارکت در رویدادهای بعدی را راحت‌تر می‌کند و دیگر برای هر نمایشگاه لازم نیست چنین زمان و انرژی‌ای هزینه شود.

یکی دیگر از نکات مثبت آن هم به وجود آمدن سرور دیسکورد رومیز است که از نطر من می‌تواند بعد از زمان نمایشگاه، پلتفرمی برای دورهم بودن مخاطبان سایت و علاقمندان بردگیم فارسی‌زبان باشد و به نوعی جای فرومی که هیچگاه وجود نداشته را بگیرد. از این طریق احتمالا جامعه‌ی عشاق بازی رومیزی بیشتر با یکدیگر در تماس خواهند بود و می‌توانند سوالاتی که شاید اینجا جوابی برای آن پیدا نمی‌کنند (مثل مقایسه چند بازی، پیشنهاد خرید و مسایلی از این دست) را آنجا با دیگر کاربران مطرح کنند.

photoتست ماکت اولیه سوپرتیم در تیبل‌توپیا

طراحی و توسعه

لذت‌بخش‌ترین مشغولیت این روزهای من طراحی و توسعه‌ی پروژه‌های ناتمام است که در ادامه در مورد هرکدام بیشتر توضیح می‌دهم:

سوپرتیم؛ یک بردگیم تاکتیکی فوتبالی است که در آن دو بازیکن در قالب دو تیم روی برد بازی مسابقه می‌دهند و هر کدام دسته کارت‌هایی دارند که مخصوص تیم و کاپیتانی است که انتخاب کرده‌اند. با اجرای تاکتیک‌های روی کارت‌ها و مانور دادن روی زمین بازیکنان روحیه بدست می‌آورند که منبع اصلی بازی است و بعدتر می‌توانند آن را در لحظات حساس برای افزایش توان تیمشان هزینه کنند. همچنین بازی به مقدار زیادی تاس ریختن دارد و تقریبا تمام اکشن‌های آن با تاس حل و فصل می‌شود، ولی عنصر شانس آن تا حدود خوبی قابل کنترل است. بازی در حال حاضر در مراحل نهایی تصویرسازی و گرافیک به سر می‌برد و البته هنوز توسعه‌ی آن تمام نشده و مشغول تست‌های بالانس تیم‌ها، طراحی سناریوهای بازی و خرده کارهای دیگر آن هستم. این را هم اضافه کنم که همزمان مشغول طراحی روش بازی تک نفره‌ی آن هم هستم که در برابر یک رقیب فرضی انجام می‌شود. در زمان نمایشگاه اشپیل نسخه‌ی تست آن در تیبل‌توپیا قابل بازی خواهد بود و خود محصول هم اواخر آذر ماه عرضه خواهد شد.

مرز (عنوان موقت)؛ یک بازی استراتژیک دو نفره با ویژگی‌های سبک یوروگیم (راه‌های مختلف امتیازگیری، عدم وجود تقابل مستقیم و …) است که در آن دو بازیکن با رقابت بر سر حکمرانی یک شهر تلاش می‌کنند با بدست آوردن منابع، ساخت و ساز آبادانی، پیشرفت نظامی و علمی و انجام ماموریت‌های متنوع در پایان بازی بیشترین اعتبار را بدست بیاورند. بازی جذاب و عمیقی است که توسط شهاب صقری (از نویسندگان رومیز) طراحی شده و چند ماه اخیر را مشغول تست و بهبود مکانیزم‌های آن بودیم. بازی در حال حاضر در اوایل مرحله‌ی پیش‌تولید و گرافیک و تصویرسازی است و فعلا در حال انتخاب سبک بصری، تکمیل رابط کاربری و روتوش نهایی قوانین و جزییات بالانس آن هستیم و با وجود تم جالبی که برای آن انتخاب کرده‌ایم امید دارم که بازی خوش آب و رنگی هم از کار در بیاید ؛)

کیف (عنوان موقت)؛ یک بازی استنتاجی و در سبک تداعی معانی با تم نوستالژیک و روش‌های مختلف بازی برای ۱ تا ۶ بازیکن که توسط محسن پوررمضانی (بازی جالیز) طراحی شده و در حال حاضر در پایان مراحل تست و توسعه‌ی خود قرار دارد.  در مورد این بازی چیز بیشتری نمی‌توانم بگویم جز اینکه خود من بسیار طرفدار تم بازی هستم و گمان می‌کنم به خوبی در جان گیم‌پلی بازی نشسته و حس و حال مورد نظر را رسانده.

 

البته در کنار این‌ها کارهای مربوط به بازتولید محصولات قبلی و همچنین رایزنی برای دریافت لایسنس یکی دو بازی دیگر برای پایان امسال و سال بعد نیز بوده که دیگر سرتان را با تعریف آنها به درد نمی‌آورم. قصدم به اشتراک گذاشتن روند انجام کارها و ایجاد تصویری کلی از برنامه‌ی چند ماه آینده‌ی رومیز بود و امیدوارم مانند قبل و در ادامه‌ی این مسیر همچنان همراه من باشید.

نویسنده و طراح بازی