هر ساله در ماه آگوست یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های سالانه بازی‌های رومیزی با نام Gen Con در شهر «ایندیاناپولیس» آمریکا برگزار میشه. امسال هم به روال گذشته از پنج شنبه 26 مرداد (بله، همین فردای نوشته شدن این خبر) پنجاهمین دوره نمایشگاه به مدت چهار روز برگزار خواهد شد. و این که سال گذشته نمایشگاه 60،819 نفر بازدیدکننده داشت و برای اولین بار امسال تمامی بلیط‌های نمایشگاه مدت‌ها پیش از شروع به کار، پیش فروش شد.

photoبیرون سالن اصلی یه همچین وضعیتی است!

حالا کی میره تا ایندیاناپولیس؟

برای شروع خیلی‌ها. از سال 2010 تا به کنون، تعداد بازدیدکننده‌ها دو برابر شده. اگه دنبال این سوال هستین که چه تیپ آدم‌هایی میرن، باید بگم در یک واژه «گیمر»ها. علاوه بر بردگیم، وارگیم (بازی جنگی) و بازی کارتی، کلی بازی نقش آفرینی (RPG) هم وجود داره و تا دلتون بخواد تورنمنت، جلسه بازی و دموی بازی‌هایی که قراره منتشر بشن یا تازه منتشر شدن، برگزار میشه. از جمله، بازی‌های مشهور در ابعاد غول پیکر.

photoاینم از بازی کاتان (سیطره کتان) در ابعاد غول آسا.

سیاهچال حقیقی

پرطرفدارترین رویدادی که برگزار میشه اسمش هست True Dungeon. به جای این که دور میز بشینید و با هم بازی نقش آفرینی انجام بدید، خودتون رو گریم کرده، جامه مورد نظرتون رو به تن می‌کنید – من باشم خودم رو شبیه به یک دورف (کوتوله) می‌کنم – و وارد یک سیاهچال در ابعاد واقعی به وسعت بیش از 3700 متر مربع میشید (فرض کنید یه «اتاق فرار» در ابعاد استادیوم!) و شروع می‌کنید به بازی. در اصطلاح بهش میگن LARP مخفف Live Action Role Play. اگه علاقه‌مند شدید بیشتر درباره بازی بخونید و بفهمید دقیقاً چجوری انجام میشه، یه سری به سایت رسمی رویداد بزنید.

photoیه همچین حال و هوایی…

کازپلی

حالا که صحبت از گریم و لباس کردیم، باید  بگم که بازار کازپلی (Cosplay) هم در نمایشگاه بسیار داغه. میگید کازپلی دیگه چیه؟ ویکی‌پدیای فارسی این طور میگه:

به عمل پوشیدن لباس به جهت شبیه شدن به شخصیت‌های مانگا، انیمه، فیلم،کمیک یا بازی‌های ویدئویی اطلاق می‌شود.

photoGen Con انقدر بزرگه که اِلف‌ها هم توش گم میشن.

تقویم زمان یا پنجاه سال پیش در چنین روزی

این نکته رو هم باید حتماً می‌گفتم: بنیانگذار Gen Con کسی نیست جز گری گایگکس (Gary Gygax) که اولین دوره رو در سال 1968 در خانه خودش برگزار کرد. و این که چند سال بعد، بازی دی اند دی (D&D) یا همون Dungeons and Dragons به طراحی گایگکس منتشر شد.

photoگری گایگکس در Gen Con 2017

اینا که گفتی به ما چه؟

درسته که خیلی‌ها که تواناییش رو دارن به Gen Con میرن، ولی خوب خیلی‌ها هم به دلیل هزینه‌های بالای شرکت در نمایشگاه اصلاً سمتش نمیرن، مثل ما و شما و حتی جناب رادو. (تنها هزینه بلیط چهار روز نمایشگاه 120 دلاره. هزینه‌های سفر و اقامت و خرید و حمل و نقل بازی‌های خریداری شده رو هم خودتون بهش اضافه کنید). خلاصه این که در روزهای برگزاری نمایشگاه سعی‌مون بر اینه که هر روز یه بردگیمی رو بهتون معرفی کنیم که یا همین اواخر منتشر شده یا شاید حتی تازه در Gen Con قراره رونمایی بشه. در واقع بازی‌هایی که اگه خودمون به Gen Con رفته بودیم، حداقل یه دمویی ازش می‌دیدم و به احتمال خوبی حتی می‌خریدیم.

پس قرار ما فردا با اولین قسمت از معرفی بازی‌های داغِ داغ…

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…