بازی زیرخاکی یک بازی کارتی در سبک Push Your Luck و Take That است و برگردانی است از بازی بسیار محبوب Dead Man`s Draw که از بهترین‌های این سبک حساب می‌شود.

در این بازی هر بازیکن در نقش یک جوینده‌ی زیرخاکی و اشیای گرانبها، با یکی یکی رو کردن کارت‌های گنج تلاش می‌کند تا بیشترین کارت را به دست آورد. هر کارت تازه‌ای که رو کند اگر متفاوت باشد، گنجش را افزون می‌کند و اگر تکراری باشد دستش را داغ می‌کند و هرچه از زیر خاک درآورده بوده از چنگش می‌ستاند و نوبتش را هم می‌سوزاند.

پس بفرما… یک کارت دیگر هم بکش… البته اگر جراتش را داری!

هر کارت در بازی قابلیتی دارد که به محض رو شدن اعمال می‌شود و ترکیب این قابلیت‌ها با یکدیگر امکان کمبو زدن برای بازیکن را فراهم می‌کند و ویژگی‌های تاکتیکی بازی را تقویت می‌کند. همچنین بعضی از قابلیت‌های کارت‌ها این بازی را بسیار در سبک Take That قرار می‌دهد و امکان آزار و اذیت و تو پاچه کردن را شدیدا بالا می‌برد!

اگر جرات داری یک کارت دیگر بکش!

هر بازیکن در نوبت خود باید از دسته‌ی زیرخاکی، کارت رو کرده و به رو کنار هم قرار دهد.

بازیکن تا زمانیکه بخواهد می‌تواند کارت رو کند ولی هر زمانی که کارت تکراری رو کند بلافاصله می‌سوزد و نوبتش رد می‌شود.

اگر قبل از اینکه بسوزد، کارت رو کردن را متوقف کند، می‌تواند هر چه رو شده را برای خود جمع‌آوری کند.

همچنین هر کارت که در بازی رو می‌شود قابلیتی دارد که به محض رو شدن اعمال می‌شود. مثلا تپانچه به بازیکن اجازه می‌دهد کارت یک بازیکن دیگر را بسوزاند. یا با خنجر می‌توان از کارت بازیکن دیگری استفاده کرد و غیره. ۱۰ نوع کارت در بازی وجود دارد (خنجر، تپانچه، نقشه، اسطرلاب، صندوقچه، کلید، سکه، مار، فرش و نعل) که هرکدام قابلیتی دارند و به محض رو شدن، بازیکن باید آن قابلیت را اعمال کند. بعضی به شما اجاه می‌دهند که کارت دیگری را بسوزانید، یا کارت دیگری یا خودتان را اسنفاده کنید و غیره.

در پایان بازی هر بازیکن بالاترین عدد هر نوع کارتش را با هم جمع می‌زند و بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده بازی می‌شود.

ترکیب شانس و تصمیمات تاکتیکی!

با وجود عنصر شانس، این بازی در عین حال به لطف قابلیت‌های متنوع کارت‌های بازی (۱۰ نوع کارت) بسیار تاکتیکی است و بازیکن ماهرتر می‌تواند به خوبی از مزیت کارت‌هایی که رو می‌شود استفاده کرده و امتیاز دیگران را کم کند.

همچنین در جعبه‌ی بازی ۸ کاشی انگشتری قرار دارد که در ابتدای بازی پیشرفته بین بازیکنان پخش می‌شود و هر بازیکن یکی را انتخاب می‌کند. هر انگشتر قدرتی دارد که تا پایان بازی برای بازیکن فعال خواهد بود و به کمک آن می‌تواند روش‌های متنوع‌تری برای بازی خود را انتخاب کند.

سرگذشت بازی

خطر کردن در زندگی مانند مواجهه با یک شمشیر بُرنده است که یا از وسط به دو نیم می‌کند و یا پاداش قابل توجهی اهدا می‌کند. این ویژگی در بازی‌ها به شکل یک مکانیزم پرکاربرد با عنوان Push Your Luck‌ شناخته می‌شود که در آن بازیکن این امکان را دارد که تا جاییکه می‌خواهد ریسک کند و به این شکل احتمال دستیابی به جایزه و یا با کله زمین خوردن را بالا ببرد!

ما همیشه به این سبک علاقه داشتیم و دوست داشتیم هیجان و لذت نهفته در آن را با دوست‌داران بازی رومیزی به اشتراک بگذاریم. از آنجاییکه مدت‌ها خودمان شیفته‌ی بازی کارتی Dead Man`s Draw بودیم، بدون هیچ تردیدی برای برگردان به فارسی انتخابش کردیم و با کسب اجازه از طراحان بازی روند تبدیل را آغاز کردیم.

حس این بازی برای ما تداعی‌کننده‌ی جوینده‌ای بود که خاک‌ها را کنار می‌زند و در جستجوی چند سکه‌ی بیشتر، از هر خطری استقبال می‌کند. پس نام بازی را زیرخاکی گذاشتیم و تلاش کردیم تا آیتم‌های بازی را در ارتباط با تم به گونه‌ای انتخاب کنیم که معنادار و قابل فهم باشند. همچنین سبک تصویرسازی سنتی چاپ سنگی را به دلیل نزدیکی با فضا و زمان بازی انتخاب کردیم و اجرای آن را به دستان توانمند امیر خالقی سپردیم.

پس اگر شما هم مثل ما زمینی برای کندن و غاری برای جستجو و خرابه‌ای برای زیر و رو کردن دمِ دست ندارید، برای حفظ روحیه‌ی خطرپذیری خود، شانس را تا نهایت مرز شجاعت هُل بدهید و زیرخاکی بجویید و زیبایی چرخشِ یک کارت را ببینید که یا انبوهی از گنج نصیبتان می‌کند و یا هیچ!


ویدیوی آموزش بازی

 

ویدیوی نیم‌نگاه بازی

 

روش باز یک نفره

 

دانلود راهنمای بازی

لینک خرید بازی در فروشگاه مآدمک


قیمت مصرف‌کننده ۸۵ هزار تومن


نویسنده و طراح بازی