بازی رومیزی اسم فامیل بازی که بر اساس بازی دورهمی قدیمی و محبوب به همین نام طراحی و تولید شده‌است، به بازار آمد. این بازی توسط نشر دورهمی جواهری که پیش از این بازی شب مافیا و اکسپنشن آن را عرضه کرده‌بودند منتشر شده‌است. با معرفی برخی ویژگی‌های این بازی همراه ما باشید.


اسم فامیل در نوع سنتی آن، یک نوع بازی با قلم و کاغذ است. بازیکنان در این بازی هرکدام یک صفحه کاغذ با فهرستی از عناوین انتخابی (مشترک برای تمام بازیکنان) و یک قلم در اختیار دارند. در ابتدای هر دور از بازی همه بازیکنان بر روی یک حرف الفبا توافق می‌کنند و سپس همزمان با یکدیگر نام موضوعات مختلفی که با آن حرف شروع شود را روی کاغذ می‌نویسند. با اعلام اولین بازیکنی که زودتر تمام خانه‌های موضوعی را پر کند آن دور بازی متوقف شده و بازیکنان امتیازها را می‌شمارند.

بازی رومیزی «اسم فامیل بازی» تجربه‌ای جدید از این بازی قدیمی است که در عین وفادار بودن به اصل بازی، به ایجاد تفاوت، تنوع و هیجان تلاش داشته است. سازندگان بازی ایده‌های جدیدی مثل کارت‌های موضوعی و کارت‌های خاص را برای ایجاد تنوع و هیجان به گیم‌پلی بازی اضافه کرده‌اند. به عنوان مثال کارت‌های حروف در بازی در سطوح سختی متفاوت (با رنگ‌های متفاوت) مشخص شده‌اند، همچنین در پایین هر کارتِ حرف محل استفاده از آن (ابتدای یا انتهای کلمه) ذکر شده‌است. در جعبه‌ی این بازی ۴۸ کارت حرف وجود دارد که در دسته‌بندی‌های مختلف قرار دارند.

۵۸ کارت عناوین در بازی قرار داده شده‌است که هر کدام از کارت‌ها پشت و رو بوده و هر سمت آن ۲ عنوان ذکر شده است که در مجموع بیش از ۲۰۰ موضوع را شامل می‌شود. این موضوعات در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند که با رنگ کارت مشخص می‌شود. این عناوین از اسامی، اشیا، مکان‌ها، فعالیت‌ها و غیره را شامل می‌شوند و با تنوع خود می‌توانند سطح اطلاعات عمومی شما را به خوبی بسنجند.

در کنار کارت‌های عناوین، ۱۴ کارت فهرست عناوین وجود دارد که هر کارت فهرستی از یک موضوع مشخص را دارد. موضوعاتی مانند سینما، سرگرمی، نوستالژی، پزشکی و غیره که می‌تواند برای بازیکنان چالش‌های خوبی ایجاد کند. هر کدام از کارت‌ها شامل چندین عنوان در موضوع مورد نظر می‌شود که می‌تواند برای جمع‌های علاقمند به موضوعات خاص جذاب باشد.

کارت‌های خاص دسته‌ی جدیدی از کارت‌ها هستند که به بازی اضافه‌شده‌اند. و شامل رویدادهایی می‌شوند که یا برای تمام بازیکنان است و یا برای یک نفر. این رویدادها اغلب چالش‌هایی هستند که هر دور بازی را متفاوت و هیجان‌‌انگیز می‌کنند. همچنین در دفترچه‌ی این بازی غیر از روش اصلی بازی، چندین روش دیگر بازی نیز پیشنهاد شده است که می‌توان بعد از چندین بار بازی کردن با روش اصلی، آنها را تجربه نمود.

اسم فامیل بازی در سبک بازی‌های مهمانی و دورهمی جای دارد و قابل بازی برای ۲ بازیکن به بالا و در زمان حدودی حداقل ۱۵ دقیقه است.

منتظر ویدیوی نقد و بررسی این بازی در رومیز باشید.

 

اخبار داغ دنیای بردگیم و بازی‌های فکری