سلام به همه! رومیز ۲ ساله شد!

دو سال پیش، قصد ما صرفا راه‌اندازی یک سایت نبود؛ می‌خواستیم آدم‌ها را با پدیده‌ای آشنا کنیم که خودمان از آن لذت زیادی می‌بردیم؛ پدیده‌ی سرگرمی دورهم! لذت بودن کنار دوستان و قهقهه زدن و تجربه‌ی لحظات جادویی دور میز، غده‌ی خلاقیت ما را طوری قلقلک می‌داد که دلمان می‌خواست چیزی خلق کنیم که آن را منتقل کند. و آن قلقلک شد این رومیز!

(حضار سری تکان داده و مشغول پوست کندن نارنگی‌هایشان می‌شوند.)

فعالیت ما برای گسترش فرهنگ بازی‌های فکری و رومیزی، از آن روز شروع شد و دیگر متوقف نشد. برایش زمان باز کردیم، انرژی گذاشتیم، احساس خرجش کردیم… و البته همیشه هم کیفش را بردیم! انقدر که متوجه نشدیم کی به رقم ۴۰۰ مقاله و ۲۵۰ دقیقه ویدئو و ۲۰۰ هزار بازدید آپارات رسیدیم.

حالا برای اینکه مروری بر این دو سال کرده باشیم، یک ویدئوکست خیلی ریلکس‌طور هم ضبط کردیم، که در آن از فعالیت‌هایی که در ۲ سال گذشته انجام دادیم و برنامه‌های سال آینده که خودمان خیلی برایشان هیجان داریم می‌گوییم. در انتها هم یک سری سوال که همیشه در طی این مدت از ما پرسیده شده را جواب می‌دهیم.

 

 

اگر هم حجم اینترنت برای دیدن یک ویدئوی ۳۰ دقیقه‌ای را ندارید می‌توانید فایل صوتی آن را گوش کنید:

 

اگر هم حتی حوصله‌ی شنیدن پرحرفی‌های ما را ندارید می‌توانید خلاصه‌ای از فعالیت‌های ما را در ادامه‌ی مطلب بخوانید.

چه کرده‌ایم

هدف رومیز از ابتدا خبررسانی و تولید محتوا در زمینه‌ی فرهنگ‌سازی بازی‌های رومیزی و فکری بوده. اما در طی این مسیر ما همکاری‌های زیادی با دیگر رسانه‌ها (مثل زومجی و مجله‌ی دانستنیها و …) داشته‌ایم و در کنار آن فعالیت‌های جانبی مثل ارائه در کنفرانس و برگزاری رویداد و مسابقه هم داشته‌ایم که خلاصه‌ای از آن را در تایم‌لاین زیر آورده‌ایم.

 

البته باید به این فهرست، اولین «گردهمایی طراحان بازی رومیزی» در شهریور ۹۶ و پشت بندش رویداد بازی‌آزمایی «میز و قیچی» را هم اضافه کنیم که آخرین پنج‌شنبه‌ی هر ماه در کافه بُرد برگزار می‌کنیم و تا الان ۴ دوره‌اش گذشته و نتایج خوبی هم داشته.

در این دو سال نزدیک به ۴۰۰ مقاله در سایت رومیز منتشر کرده‌ایم. بخشی از این مقالات را به افرادی که تازه با این سرگرمی آشنا شده‌اند اختصاص دادیم و در بعضی دیگر هم پیشنهادات مناسبتی خودمان در راستای بازی و کیف دورهم، با شما به اشتراک گذاشتیم. و اگر هیچ‌کدام از این جملات و کلمات برای شما معنایی ندارد پس احتمالا خیلی اخیرا (!) با رومیز آشنا شده‌اید که در اینصورت برای اینکه یختان کمی آب شود حتما نگاهی به مقاله‌ی معرفی بردگیم به آدم بزرگ‌ها بیندازید.

در بخش نقد و بررسی گاهی به بازی‌های سفت و سنگین‌وزن پرداخته‌ایم و گاهی هم به بازی‌های کوچک و نحیف، ولی شگفت‌انگیز. سه‌گانه‌ی «خنجرهای تنگه‌ی خیبر» و چهارگانه‌ی «معرفی بازی سایث» از مقالات سنگین‌وزنی هستند که برای خوره‌های بردگیم و حرفه‌ای‌ترها جذاب‌ترند و در کنار آن مقالات «راز جنگل و فراتر از آن» از سری مقالات نوستالژیک و نموری است که هر از گاهی خواندنش هم می‌چسبد.

اگر از علاقمندان طراحی بازی هستید احتمالا در جریان مسابقه‌ی طراحی بازی ما قرار گرفته‌اید و حتما ته قابلمه‌ی مقالات مربوط به طراحی بازی را هم نان کشیده‌اید. در غیر اینصورت پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله در مورد روند تبدیل ایده به محصول را حتما بخوانید.

چندین مصاحبه با طراحان و دست‌اندرکاران صنعت بردگیم جهان نیز انجام داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنم صحبت‌های شیخ جوان و مراد هر عشق بردگیم، جناب جیمی استگمایر، را از دست ندهید!

مجموعه مقالات موسوم به «خاطرات…» که به شرح خاطرات طراحان بردگیم می‌پردازد از بخش‌های پرطرفدار سایت ماست که حتی اگه علاقمند به طراحی بازی هم نباشید ممکن است برایتان جذاب باشد.

غیر از مقاله ما کلی هم ویدئو کار کردیم. یکی از اولین ویدئوهای ما «وداع با مونوپولی» بود که در واقع عرض ارادت و احترامی بود نسبت به «مونوپولی»، این پیر خسته‌ی عرصه‌ی بردگیم، همراه با آرزوی لحظاتی خوش از اقامتش در سرای سالمندان!

غیر از ویدوئوهای معرفی بازی و اخبار بازی‌های فکری (رومیز نیوز)، در زمستان ۹۵ هم یک مجموعه ویدئو با عنوان «رومیز شو» تولید کردیم که بیش از ۲۰۰ هزار بازدید داشت و پیشنهاد می‌کنم قسمت سومش که از ابتدا تا انتها فقط وحشی‌بازی در می‌آوریم را از دست ندهید.

جدای از تولید محتوای متنی و ویدئویی، رومیز رویداد هم برگزار می‌کند. امسال هم مثل دو سال گذشته، گوش به زنگ روز جهانی بازی رومیزی (اردیبهشت ۹۷) باشید که احتمالا شما را آنجا ملاقات کنیم و تاسی بغلطانیم و کارتی بُر بزنیم!

 

چه خواهیم کرد

قبل از هر چیز در ظرف همین یکی دو هفته ظاهر سایت را تغییراتی خواهیم داد که دسترسی به محتوا را ساده‌تر و البته زیباتر کند.

در کنار ادامه‌ی مجموعه مقالات و معرفی بازی‌ها، همانطور که در ویدئو هم اشاره کردیم، قصد داریم یک مجموعه پادکست را به شکل منظم تهیه و پخش کنیم که از بخش‌های متنوعی (و نه فقط بردگیم) تشکیل شده.

تولید ویدئو حق ماست! سهم ماست! عشق ماست!! هرکاری کنیم اگر کمی وقت باز شود حتما سراغ ساخت ویدئو خواهیم رفت و برنامه‌های خوبی برایش داریم که احتمالا قبل از عید شروع خواهد شد.

بازی‌های کافه بُرد را به خاطر دارید؟ در مرحله پیش تولید چند بازی فکری و دورهمی دیگر هستیم که ساعت‌ها شما را دور میز میخکوب کرده و ذهن‌تان را درگیر خواهد کرد. خبرهای بیشتر را به زودی در اختیارتان می‌گذاریم.

و… یکی از باحال‌ترین و پرتنش‌ترین بازی‌های روز دنیا را به زودی در قالب یک رویداد منظم بازی برایتان برگزار خواهیم کرد… فعلا در این حد می‌توانم بگویم که تصور کنید ریسک را مثل مافیا بازی کنید!

خلاصه این که گوش به زنگ باشید که خبرهای جدیدی در راه است…

 

سخن آخر

سخن آخر اینکه اگر توانستیم شما را با این سرگرمی آشنا کنیم، اگر ویدئوهای ما باعث خنده‌ی شما شد، اگر مقاله‌ی ما خرید بازی بعدی را برایتان آسان کرد، و اگر رویدادهای ما تجربه‌ی دورهمی خوبی برایتان ساخت، ما و این سرگرمی را به دوستان‌تان معرفی کنید تا… (یک نفر فریاد می‌زند: «کیک رو آوردن!» و حضار بدون توجه به ناطق به سمت حامل کیک حمله‌ور می‌شوند.)

و حالا یک، دو، سه…. فووووووووووووووووووووووووووت

 

 

عاشق بردگیم هستم و اعتقاد دارم بازی برای همه است!

پس یک ماموریت دارم: گسترش علاقمندان بازی‌های رومیزی!