تیم خوش‌فکر زومجی علاقه‌ی خاصی به بردگیم و بازی فکری دارند. ما هم بارها مقالاتشان در مورد بازی رومیزی را در شبکه‌های اجتماعی خودمان بازنشر کرده‌ایم. این علاقه مشترک سبب شد که در دوران فعالیت رومیز با هم همکاری داشته باشیم از جمله حضور رومیز در برنامه‌ی زوم‌کست زومجی که قسمت‌های قبلش را می‌تونید اینجا و اینجا و البته اینجا ببینید.

حالا در قسمت جدید این برنامه من و نادر امرائی، سراغ سبک‌های مختلف بازی رومیزی رفتیم هر کدام را با رسم شکل و مثال یک توضیح اجمالی دادیم. منظورمان هم از سبک، همان مکتب‌های مختلف بردگیمی است. درست مثل سینما که تعاریف هالیوود، بالیوود، سینمای اروپا و سینمای ژاپن، هرکدام مدل خاصی از فیلم را به ذهن متبادر می‌کند، در برد گیم هم همینطور است و چند سبک اصلی وجود دارد که معمولا بازی‌ها را برای تعریف کردن با آنها می‌شناسند.

در این زومکست ما از بازی‌های سبک آلمانی German-Style که بعدا به سبک خانوادگی شناخته شدند، آغاز کردیم. این سبک که از دل تلاش برای نوسازی آلمان، بعد از جنگ جهانی دوم سر بر آورد، با هدف نزدیک‌کردن اعضای خانواده و تنش‌زدایی از بدنه‌ی جامعه، سر و شکل گرفت و در اواسط دهه‌ی نود میلادی کاملا به سبکی قابل تعریف در دنیای بازی رومیزی بدل شد. از ویژگی‌های این سبک استفاده از مواد و متریال طبیعی (چوب، مقوا) در بازی است. همچنین این بازی‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که با حضور مقدار مشخصی از شانس، امکان بُردن در بازی را برای تمام اعضای خانواده فراهم کنند. به عنوان مثال هم بازی کارکاسون Carcassonne را در این بخش معرفی می‌کنیم.

در عرض یک دهه، از دل بازی‌های آلمانی، سبک اروپایی Euro Games سر بر آورد که بازی‌هایی هستند با هدف ایجاد چالش بیشتر برای بازیکنان. این سبک که به بازی گیمرها (گیمرز گیم) نیز مشهور است، با مکانیزم‌های جدید، روش‌های متنوع امتیازگیری، استفاده از مضامین صلح‌طلبانه، و تعامل غیرخصمانه در بازی، در ۲۰ سال اخیر رشد بی‌سابقه‌ای داشته به گونه‌ای که بسیاری از بازی‌های نامزد دریافت جایزه‌ی اشپیل یا Spiel des Jahres در سالیان اخیر، در این سبک جای دارند. بازی نمونه‌ای که در این بخش معرفی می‌کنیم بازی Orleans است که بزودی مقاله‌ی مفصل‌تری در مورد این بازی و مکانیزم Bag Building خواهیم داشت.

سبک دیگری که در این پادکست به آن پرداختیم، سبک آمریکایی Ameritrash است که محوریت آن را قصه و درام تشکیل می‌دهد و به عنوان نمونه بازی City of Horror را برایش مثال می‌زنیم که قبلا اینجا به تفصیل در مورد این بازی زامبی‌کشی توضیح داده‌ام.

البته همانطور که در پادکست اشاره می‌کنیم، در حال حاضر بازی‌های بسیاری با ترکیب ویژگی‌های این سبک‌ها، مرزهای این تقسیم‌بندی را کم‌رنگ‌تر کرده‌اند. معرفی کامل ویژگی‌های این سبک‌ها مقاله‌ای جدا را می‌طلبد که به زودی آن را تهیه و منتشر می‌کنیم. حالا با تشکر ویژه از اعضای دوست‌داشتنی زومجی شما را به دیدن این زوم‌کست دعوت می‌کنم.

دانلود ویدیو از آپارات  | دانلود ویدیو از یوتیوب

شما دوست دارید زوم‌کست بعدی به چه بردگیم‌هایی بپردازیم؟

نویسنده و طراح بازی