تیم خوش‌فکر زومجی علاقه‌ی خاصی به بردگیم و بازی فکری دارند. ما هم بارها مقالاتشون در مورد بازی رومیزی را در شبکه‌های اجتماعی خودمون بازنشر کردیم. این علاقه مشترک سبب شد که در دوران فعالیت رومیز با هم همکاری داشته باشیم. زوم‌کست ماه گذشته‌ی زومجی اولین همکاری مشترک ویدیویی ما بود که اختصاص داشت به بردگیم هایی خوراک علاقمندان ویدیو گیم!

حالا در همکاری جدید بین زومجی و رومیز، که می‌تونیم اسمش رو بذاریم زومیز(!)، من و نادر امرائی عزیز در مورد بازی‌های Gateway یا به اصطلاح من-درآوردی بازی‌های «دم‌دری» صحبت می‌کنیم که هم در دسترس هستند، هم ایرانی، و هم ارزان!

در ابتدا از بازی Hive یا کندو میگوییم که یکی از بهترین بازی های فکری انتزاعی و استراتژی محض حساب می‌شود. یک بازی دونفره که جان می‌دهد برای کسانی که شهد شطرنج را چشیده‌اند و له‌له می‌زنند برای یک بازی در آن مایه‌ها!

بعد گزینه‌ای روی میز می‌گذاریم که به درد آنهایی می‌خورد که در جمعشان جز پانتومیم چیزی را بازی نکرده‌اند و اصولا هم چیزی را قبول ندارند! بازی رومیزی استوژیت که تک تک افراد دور میز را تبدیل می‌کند به آدم‌هایی خلاق و آن‌ها را غرق در تصویرسازی زیبا و کمی توهمی نعیم تدین می‌کند!

یک بازی هم برای عشاق سینه‌چاک تاس معرفی کردیم. برای کسانی که هیچ صدایی جز غلطیدن تاس روی میز و هیچ تصویری جز تصویر خال‌های تاس آرامشان نمی‌کند. بازی ژرفاب که تاس سرنوشت را گره می‌زند به قوه‌ی حرص و آز و طمع و آنرا تبدیل می‌کند به یکی از گزینه‌های جذاب برای ورود به دنیای بازی‌های تاسی!

برای علاقمندان داد و ستد و معامله هم جالیز را معرفی کردیم که بارها و بارها در جمع‌های مختلف می‌توان آن را بازی کرد و از جادوی انرژی دوستان سیراب شد.

شب مافیا هم برای جمع‌هایی که مافیا را تا پیش از این روی کاغذ مچاله بازی می‌کرده‌اند معرفی کردیم که پیشتر بارها در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

در نهایت هم بازی اسپلندور را معرفی کردیم که گزینه‌ای باشد برای کسانی که می‌خواهند وارد دنیای بردگیم شوند ولی بدشان هم نمی‌آید که یکی دو پله را بپرند و حداقل تا پاگرد اول را برسند.

با تشکر ویژه از اعضای دوست‌داشتنی زومجی شما رو به دیدن این زوم‌کست دعوت می‌کنم.

 

عاشق بردگیم هستم و اعتقاد دارم بازی برای همه است!

پس یک ماموریت دارم: گسترش علاقمندان بازی‌های رومیزی!