در بازی کارتی Campy Creatures شما نقش یک مشت «دانشمند دیوانه» رو بازی می‌کنید که برای انجام آزمایشات ترسناک خودتون به آدمیزاد نیاز دارین. از اون جایی که برخلاف «ویکتور فرانکشتاین» دنبال جسد نیستین بلکه دنبال آدم زنده هستین و هیچ آدم عاقلی خودش رو دست شما نمی‌سپره، باید این آدما رو بدزدین! از طرفی ربودن آدمیزاد سر و مر و گنده کار یه دانشمند لق لقو نیست. اینجاست که می‌بایست از لشکری موجودات افسانه‌ای از خون آشام و گرگینه گرفته تا مومیایی و مرد نامرئی، کمک بگیرید.

Campy-Creatures-Monsters

 

بازی در سه راند – که در بازی بهش میگیم «شب» – برگزار میشه. در ابتدای هر راند 9 کارت هیولا (تصویر بالا) میره تو دست هر بازیکن (بله، همه‌ی بازیکنا کارت‌های یکسانی در دست دارن). بعد به تعداد بازیکنا کارت «قربانی» رو میشه. حالا همه بازیکنا «همزمان» یک کارت هیولا از دستشون بازی میکنن و به ترتیب قدرت هیولاهاشون (عدد روی کارت) قربانی مورد نظرشون رو انتخاب میکنن. پس هر چه قدرت کارت هیولا بیشتر، دست بازیکن در انتخاب کارت قربانی بازتر. بعدش یه سری کارت قربانی جدید (به تعداد بازیکنا) رو میشه و نوبت جدید شروع میشه. این کار رو انقدر ادامه میدین تا کارت‌های قربانی تموم بشه. در این حالت راند به اتمام رسیده، امتیاز شماری کرده و راند جدیدی رو شروع میکنید. اگه هم راند سوم تموم شده، امتیاز هر سه راند خودتون رو با هم جمع میزنید و کسی که بیشترین امتیاز رو گرفته برنده‌ی بازیه.

گرگینه

 

ساده بود، نه؟! دو نکته است که روند بازی رو تغییر میده و بازی رو جذاب میکنه:

اول از همه این که جز کارت «کایجو» که از همه قوی‌تره (8)، باقی کارت‌های هیولا هر کدوم یه قابلیت ویژه خودشون رو دارن (متن نوشته شده روی کارت در تصویر بالا). مثلاً در صورتی که کارت «کایجو» در بازی باشه، قبل از همه «مومیایی» قربانی خودش رو انتخاب میکنه (این قابلیت مومیایی هستش و دقت کنید که کارت‌ها همزمان بازی میشن، پس کسی که کارت مومیایی رو بازی میکنه مطمئن نیست که کارت کایجو در بازی باشه). یا «خون آشام» قابلیت کارت بازی شده توسط نفر سمت چپی رو خنثی میکنه.

دوم این که همه‌ی کارت‌های قربانی امتیاز یکسانی ندارن و حتی ممکنه امتیاز منفی هم داشته باشن. مثلاً کارت «تینیجر» به خودی خود هیچ امتیازی نداره ولی اگه یه بازیکن در پایان راند بیشتر از همه کارت تینیجر جمع کرده باشه، 7 امتیاز می‌گیره. یا کارت «مهندس» که اگه آخر راند تعداد کارت‌‎های مهندسی که دارین زوج باشه هر کارت 3 امتیاز داره و اگه این تعداد فرد باشه هر کدوم -2 امتیاز!

Campy-Creatures-Cards-Back

 

با توجه به این که در ابتدای هر راند هر بازیکن دقیقاً میدونه چه کارت‌هایی (هیولاهایی) در دست دیگرانه، دو توانایی که باعث میشه شما برنده‌ی بازی باشین ایناست:

– حافظه: هر بازیکنی چه کارت‌هایی پیش از این در این راند بازی کرده.

– ذهن خوانی: در این نوبت هر کسی احتمالاً چه کارتی رو بازی میکنه.

و از این جهات بازی بسیار شبیه به بازی کارتی «فروشی» (For Sale) و Libertalia است.

در نهایت باید بگم که در زمان نوشتن این خبر، بازی در سایت «کیک استارتر» به دنبال جذب سرمایه است و با این که هنوز 23 روز تا پایان کمپین باقی مونده سرمایه مورد نظرش رو بدست آورده. بازی کارتی Campy Creatures برای 2 الی 5 نفر طراحی شده و زمان بازی حدوداً 30 دقیقه است.

دانلود بازی کارتی Campy Creatures از گوگل درایو یا دراپ باکس

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…