بازی‌های تولید کافه برد

تجربیات حاصل از تولید بازی‌های هانابی، اسپایفال و اسپلندور

مقدمه

ما تو کافه برد کلی بازی‌‌‌‌‌‌‌های باحال داریم که هر روز از بازی و معرفی کردنشون به آدم‌های جدید لذت می‌بریم. اما همه به راحتی به این بازی‌ها دسترسی ندارن. به همین دلیل ما چند تا از بازی‌های پرطرفدار رو آماده کردیم که به سادگی بتونین برای خودتون پرینت و بازی کنین. اگر هم حالشو ندارین ما این بازی‌ها رو با کیفیت خوبی تولیدکردیم و با قیمت کمی برای فروش گذاشتیم.

در پروسه‌ی انتخاب، طراحی و تولید این بازی‌ها تجربیات خوبی بدست آوردیم که فکر می‌‌کنم به اشتراک گذاشتنش خالی از لطف نباشه.

خب … الان چی کار کنیم؟

اولین مرحله‌ای که باید طی می‌کردیم، پیدا‌کردن « اولین مرحله» بود! اینکه از کجا باید شروع کرد و چجوری باید پیش رفت. قبل از هر چیزی باید پیدا‌ می‌کردیم که چه بازی‌هایی رو میشه راحت تولید کرد. ولی بر چه اساسی؟ با چه منطقی؟ اصلا چرا؟ بعد از کمی بررسی دیدیم که بازی‌هایی که قراره انتخاب بشن، بهتره که مشخصات زیر رو داشته باشن.

بازی‌های کارتی: اولین نکته‌ای که پیچیدگی تولید یک بازی رو چند برابر میکنه کارتی یا صفحه‌ای بودن بازی‌ئه. بازی که صفحه بازی داشته‌ باشند، مخصوصاً صفحه ای که بزرگ باشه ( یعنی احتیاج ‌به تا شدن داشته باشه ) خیلی سخت میشه. پس برای مرحله‌ی اول بازی‌‌های صفحه‌ای و نقشه‌ دار رو بی‌خیال می‌شیم و می‌ریم سراغ بازی‌های کارتی.

تصویرسازی: منکه تصویرساز نیستیم…. حالا اگه شما تصویرساز هستین و همچین فکری به ذهنتون رسید می‌تونین بهتر از من عمل کنین، ولی من تصویر ساز نیستم. پس باید می‌رفتم سراغ بازی‌هایی که برای بازی کردنشون تصویرسازی اولویت نداشته باشه.

سادگی قوانین: یکی از آیتم‌های تصمیم‌گیری برامون بازخوردی بود که از مشتریان کافه برد گرفته بودیم. مخصوصاً برای آدم‌‌های که تازه با این بازی‌های رومیزی آشنا شدن. بازی‌هایی که جذابتر بودن که راحت میشه یاد گرفت و بازی کرد. قطعاً بازی‌هایی که نوشته‌ی زیادی دارن گزینه خوبی نیستن چون پیچدگی بازی‌ها رو چند برابر می‌کنن.

ساخت اجزای بازی: اینکه بازی‌هایی که تولید می‌شن رو بشه با هزینه ی خیلی کم ساختشون جزو الویت‌های اولیه بود. اگه قرار باشه که ما هم بازی‌ رو درست کنیم و با همون قیمت عجیب و غریب بازی‌های وارداتی دربیاد که فایده نداره. پس باید می‌رفتیم سراغ بازی‌هایی که تولید اجزاشون خیلی گرون نشه.

طبق همه‌ی این پرحرفی‌ها یک لیست بلندبالایی از بازی‌های مناسب و باحال تهیه شد که گفتیم برای شروع از سه تا بازی شروع کنیم: هانابی، اسپایفال و اسپلندر.

هانابی؛ شروع و پایان بازی‌های سبک همکاری.

قبلا راجع به هانابی زیاد حرف زدیم. قطعا یکی از بهترین بازی‌های سبک همکاری که تاحالا طراحی شده که با مجموعه‌ای از قوانین ساده و هوشمندانه، تجربه‌ای غیرقابل جایگزین رو به بازیکن‌ها ارائه می‌کنه.

دانلود فایل‌های قابل چاپ بازی هانابی

دانلود فایل‌ راهنمای بازی هانابی

 

اسپایفال؛ مافیای فشرده

یک بازی خیلی باحال و جمع جور تو سبک بازی مافیا. از خوبیاش اینکه تو ۲دقیقه بازی رو یاد می‌گیرین و تو ۸ دقیقه بازی می‌کنین. هر راند بازی تشکیل شده از یک دسته کارت و هر دسته شامل یک کارت جاسوس و یک مشت کارت دیگه که روشون اسم یک مکان رو نوشته. کارت ها رو پخش می‌کنین و بازیکن‌ها دنبال پیدا کردن جاسوس هستن و جاسوس دنبال پیدا کردن مکان. خلاصه خیلی باحاله و اگه می‌خواین بیشتر راجعبه ش بدونین می‌تونین این قسمت رومیز شو رو ببینین.

اسپلندر: رقابت تنگاتنگ برسر منابع محدود جواهرات

قبلا گفتم، بازم می‌گم: چطور می‌خواین دوستاتون رو به بازی رومیزی معتاد کنین؟ باید بازی ساده و جالب که بدون اینکه حوصله کسی رو سر ببره آدم‌ها رو درگیر یک رقابت می‌کنه. تو این بازی یک سری گوهر جمع می‌کنین تا بتونین کارت‌های بازی رو بخرین و امتیاز بگیرین. یک بازی ساده و هوشمندانه که راجعبه‌ش کلی پرحرفی کردیم.

لینک توضیحات بیشتر بازی

دانلود فایل‌های قابل چاپ بازی اسپلندور (به زودی!)

طراحی المان‌هایی گرافیکی

وقتی می‌خوایم یک سری بازی رو بازتولید کنیم، هزینه طراحی و تصویرسازی زیادی رو متحمل می‌شیم. خب حالا قراره که دسترسی آدم ها به بازی‌ها راحت تر بشه پس راه حلی که به ذهنمون می‌رسه اینه که یک مجموعه المان های بعدی طراحی کنیم که تو بازی‌های مختلف قابل استفاده باشن.

راه حلی که به ذهنمون رسید طراحی یک سری سمبل ساده و یک پالت رنگی بود که بشه تو بازی‌های مختلف بهشون ماهیت‌های مختلف داد. اشکال هندسی ابتدایی از اونجایی که این سمبل ها از اشکال ساده‌ی هندسی برگرفته شدن دو نسخه ی ساده و پیچیده ازشون طراحی شد که تو سایزهای مختلف قابل استفاده باشن.

Graphic-Elements

    

حقوق معنوی

خب بحث کپی رایت خیلی بحث پیچیده‌ایه. جدا افتادگی شدید ما از دنیا‌ی طراحان بازی‌های رومیزی، به ما این اجازه رو نمی‌ده که اونجوری که دلمون می‌خواد وارد بحث کپی رایت بشیم. راه حلی که به ذهنمون رسید این بود که این بازی‌ها رو در قالب فایل‌های قابل چاپ (print and play) درست کنیم و فایل‌ها رو بصورت رایگان در اختیار همه بذاریم. در عین‌حال همه توانایی و حوصله ی چاپ کردن و این بند و بساط‌ها رو ندارن. ما تونستیم این بازی‌ها رو با کیفیت خیلی خوب و قیمت مناسب تولید کنیم.

این امکان برای همه وجود داره که بازی‌ها رو خودشون تولید کنن یا بازی‌های تولید شده رو با قیمت ۳۰ و ۴۰ هزار تومان از ما بخرن.

فرآیند استهلاکی تولید

برای کم شدن هزینه‌های تمام شده تولید و پایین آوردن قیمت تمام شده برای ما، دست به کارهای خیلی زیادی زدیم و از خیلی دوستامون کمک گرفتیم. کارت‌ها رو روی کاغذ ۲۵۰ گرمی گلاسه چاپ کردیم و بعد رفقا رو جمع کردیم برای بسته بندی و جاگذاری.

یکی از المان هایی که برای بازی‌ها لازم بود ژتون‌های مختلف بود که بعد از بررسی های زیاد تونستیم تعداد زیادی ژتون تولید کنیم که بشه تو بازی‌های مختلف ازشون استفاده کنیم.

photo_2017-01-20_21-32-06

photo_2017-01-20_21-32-09

photo_2017-01-20_21-31-28

photo_2017-01-20_21-31-52

photo_2017-01-20_21-31-55

photo_2017-01-20_21-31-59

photo_2017-01-20_21-32-03

نهایتا میشه گفت این بازی ها مثل صنایع دستی درست شدن، یک سری از دوستان دور هم جمع شدیم، جک گفتیم و بسته بندی کردیم برای اینکه بازی‌ها هزینه‌ی زیادی نداشته خوش گذشت ولی خب… سرویس شدیم:)

ما شروع کردیم…. شما هم بیاین کمک!

در نهایت باید بگم هرجوری که شده باید مسیر تولید رو صاف کنیم. اولش خیلی پیچیدست و زحمت داره، اما ارزشش رو هم داره. دوستان خوبمون تو هوپا، بابازی، باهمزی و ماژیمبا هم دارن فعالیت‌های خیلی خوبی می‌کنن. ما هم گفتیم یک طرفش رو بگیریم شاید راحت تر بلند بشه.

من فایل‌های ابزارهای گرافیکی که طراحی شده رو در اختیارتون می‌ذارم و از اینکه شما هم نسخه قابل چاپ بازی موردعلاقه‌تون رو بسازین استقبال می‌کنم. البته که اگه خودتون طراح‌گرافیک یا تصویرساز هستین خیلی بهتر از من می‌تونین این کار رو انجام بدین. همه با کمک هم می‌تونیم این تفریح بی‌نظیر رو همه گیر کنیم.

دانلود فایل سمبل‌های گرافیکی

دانلود فایل راهنمای سایز کارت‌های بازی

نظرات

29 نظر برای ”بازی‌های تولید کافه برد“

سلام ممنون از زحماتی که برای تولید این بازی ها کشیدید
میخواستم بدونم چطور میشه بازی اسپلندر رو تهیه کرد؟
دو تا بازی دیگه توی سایت Gamybox موجودند ولی اسپلندر رو پیدا نکردم
ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

حمید نصیری ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

مرسی. امیدوارم که برای کسایی که علاقه مند هستن دسترسی راحت‌تر شده باشه. فکر می‌کنم اگه اتفاق عجیبی نیوفته بازی اسپلندور تو هفته آینده ارائه بشه. همون موقع هم فایل هاش رو برای دانلود میذاریم تو سایت.

امیر آئین ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

خسته نباشید.امیدوارم تو کارتون پیشرفت کنید
ممنون خیلی دنبال فایل های هانابی بودم !
یه سوال ، بازی اسپلندور کی آماده میشه؟

bamdad ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

سلام. ممنونم از لطفت.

فکر می‌کنم اگه اتفاق عجیبی نیوفته بازی اسپلندور تو هفته آینده ارائه بشه. همون موقع هم فایل هاش رو برای دانلود میذاریم تو سایت.

امیر آئین ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

در دوم بهمن ماه گفتید که بازی اسپلندر هفته آینده عرضه می شه ولی الان که 21 بهمن ماه است هنوز برای فروش عرضه نشده است؟

با تشکر ۲۱م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

سلام. انشاالله هفته آینده.

امیر آئین ۲۱م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

سلام. از کار جدیدتون خیلی راضیم. میشه راجه به بازی پیشرفته اسپایفال بیشتر توضیح بدین؟

امیر ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

سلام. خوشحالم که راضی‌ای 🙂
ببین بازی پیشرفته اسپایفال از شخصیت‌های نوشته‌شده زیر محل ملاقات کارت‌ها استفاده می‌کنه. یکم مدل بازی به نقش آفرینی نزدیک میشه. چون وقتی از کسی سوال می‌پرسی یا کسی ازت سوال می‌پرسه، باید بری تو نقش و از دیدگاه اون شخصیت جوابش رو بدی. مثلا فرض کن که محل ملاقات سوپر مارکت‌ ئه؛ من مدیر سوپر مارکت هستم و تو مشتری. من با یه حالت طلب‌کار ازت می‌پرسم که «چرا بیکاری؟» با این فرض که تو از زیر دست‌های من هستی. ولی تو چون مشتری‌ای با حالتی که انگار بهت بر خورده می‌گی «به شما چه؟ این چه سوالیه آقا؟»

حالا عمق نقش آفرینی که می‌تونه وارد بازی بشه دست گروه شماست. ممکنه این قضیه رو خیلی جدی نگیرین؛ ولی اگه فازش رو داشته باشین فکر می‌کنم بازی رو خیلی باحال‌تر می‌کنه.

امیر آئین ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

اون کلمه ی سرویس شدیم با تعداد جعبه های داخل عکس کاملا هم خونی داره. خسته نباشید دلاوران. خدا قوت پهلوانان.

رضا ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

روش ساخت ژتون های بازی و استفاده از سمبل های گرافیکی چطوریه؟

bamdad ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

سمبل‌های گرافیکی که روش پیچیده ای نداره. هرجا احساس کردی که سایز بزرگ می‌خوای استفاده کنی از ورژن پیچیدش استفاده کن، هرجا سایزش کوچیک بود و احساس کردی جزییاتش دیده نمی‌شه از ورژن کوچیکش. نمونه همچین استفاده‌ای رو می‌تونی توی کارت‌های بازی هانابی ببینی.

در مورد تولید ژتون پیچیدگی‌های زیادی وجود داره. باید یکم با چاپ آشنایی داشته باشی.

امیر آئین ۲م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

ممنون از راهنماییتون

bamdad ۳م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

با توجه به اینکه رسم الخط و حروف الفبای عربی و اردو با الفبای فارسی یکسان هست و نگارش هم راست به چپ هست ، بد نیست همزمان محصولات را به عربی و اردو هم ترجمه کنید

سلام ۳م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

حروف الفبای زبان های عربی و اردو با الفبای فارسی یکسان هستند و شیوه نگارش آنها هم راست به چپ است لذا اگر محصولات را به عربی و اردو ترجمه کنید امکان صادرات آنها وجود دارد با توجه به بازار 150 میلیون نفری پاکستان و بازار هفتصد میلیون نفری جهان عرب

سلام ۳م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

در آینده نزدیک هنوز گیم بردها دیگه ای هم تولید می شوند؟

سلام ۳م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

سلام. بعله بازی بعدی‌ای که داریم روش کار می‌کنیم بازی اسپلندور هست. حالا ببینیم بازخورد این بازی‌ها چطور می‌شه و بعد از اونجا ادامه می‌دیم.

امیر آئین ۴م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

اقا کارتون عالیه
من امروز بصورت تصادفی تو یه کافه ایی با بازی استوژیت اشنا شدم خیی عیش کردم باهاش ، بعد اومدم یه سرچی بزنم ببینم دنیا دست کیه، خوردم به سایت عالیه شما ، من کلا مافیا بازم ، بعد الان رسیدم به بازی جاسوس و فایلایی که شما اماده کردین به این تمیزی ، واقعا دست مریزاد میگم ، دمتون گرم ، سرتون خوش

آریزونا ۸م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

اقا مخلصیم 🙂

خوشحالم که از سایت و بازی‌ها خوشتون اومده و پیشنهاد می‌کنم که در ادامه هم پیگیر باش که بازی‌های بیشتر و اینا…

امیر آئین ۱۰م بهمن ماه ۱۳۹۵ پاسخ

ما همچنان منتظر بازی اسپلندر هستیم
پس چی شد اسپلندر جناب آئین؟

حمید نصیری ۱م اسفند ماه ۱۳۹۵ پاسخ

البته هانابی هم غیرموجود هست در سایت گیمی باکس

با تشکر ۸م اسفند ماه ۱۳۹۵ پاسخ

میتونید هانابی رو از کافه برد بخرید

حمید نصیری ۲۳م اسفند ماه ۱۳۹۵ پاسخ

برای خرید آنلاین هانابی و اسپلندر باید چکار کرد؟ چون گیمی باکس که تا الان برای فروش عرضه نکرده و ساکن تهران هم نیستم که حضوری از کافه برد بخرم، این کافه برد فروش اینترنتی داره؟ اگر بله آدرس سایتش چیه؟

من ساکن تهران نیستم ۲۵م فروردین ماه ۱۳۹۶ پاسخ

.سلام. نه متاسفانه کافه برد فروش اینترنتی نداره. ولی می‌تونین تماس بگیرین با کافه با پست تیپاکس براتون بفرستیم.

۸۸۸۶۵۳۷۰

امیر آئین ۲۷م فروردین ماه ۱۳۹۶

سلام. من پارسال بازی Agricola رو توی خونه ساختم. خیلی سخت و مشکل بود. بزرگترین مسئله بعد از تهیه تصایر کارت ها و بردها ، تهیه آدمک ها ، ژتون های مختلف و مهره های رنگی مختلف بود که با مصیبت زیاد تهیه شون کردم. حالا قصد دارم بازی دیگه ای مثل Pandemic رو بسازم. سوالم اینه که توی کافه برد مهره های چوبی و یا پلاستیکی و ژتون های آماده برای فروش هست؟

حسین صبوری ۳م فروردین ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام. متاسفانه اینحا چیزی نداریم. پیشنهاد می‌کنم سری به مغازه‌های پرده فروشی یا خیاطی بزنید. اونجا قطعات پلاستیکی کوچک و رنگی جالبی پیدا می‌شه که می‌تونه مشکل شما رو حل کنه.

امیر آئین ۱۰م فروردین ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلاام من بازی اسپایفال رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

فاطمه قنبری ۲۲م تیر ماه ۱۳۹۶ پاسخ

چطور بخریم پس؟؟ تموم شد؟؟ دیگه از این حرکات نمیزنین؟

Vahid ۲۶م تیر ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام. واقعا کار خوبی رو شروع کردید. امیدوارم موفق باشید. میشه روی تولید بازی bang هم متمرکز بشید. مخصوصا نسخه ی دونفره اش. من خودم که شخصا از مشتری های شما خواهم بود.

آیدین محمدی ۵م شهریور ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام خسته نباشید
ببخشید این بازی رو برای فروش دارید‌؟‌
ممنون میشم لینک خرید بدید

مسعود وطن خواه ۲۲م مهر ماه ۱۳۹۶ پاسخ

نظر شما؟