جواب معماهای قبلی را در این پیوند بخوانید.

 

«بِیگل*» یک سفینه فضایی عظیم الجثه به شکل چنبره** است، که با گردش به دور خود نیروی جاذبه مصنوعی تولید می‌کند. بیگل به تازگی حرکت خود به سوی مرکز کهکشان راه شیری را با شتاب آغاز کرده است. با این هدف که مشخص کند، مرکز کهکشان سیاه‌چاله است یا سفیدچاله؟*** خدمه مشتمل بر پانصد زن و مرد، و زمان میانه قرن بیست و یکم است.

حال که هیجان ابتدایی سفر فرونشسته، دو فیزیکدان ریاضی، لئو و لینگ، در حال صرف شام هستند. لئو مشغول خط خطی کردن دستمال سفره است که ناگهان با مشت بر روی میز می‌کوبد.

به جان آسیموف قسم، فهمیدم! در هفته‌های گذشته که اشخاص با هم آشنا می‌شدند، تعداد افرادی که به تعداد دفعات فرد دست داده‌اند، زوج است.

لینگ گفت: “مسخره است.”

لئو در پاسخ گفت: “خیر، این یک قاعده کاملاً کلی است. در هر گروهی از افراد، تعداد کسانی که به تعداد دفعات فرد با اعضای دیگرِ همان گروه دست داده‌اند، زوج است.”

آیا می‌توانید قضیه مورد ادعای لئو را ثابت کنید؟

 


* عنوان داستان ادای دِینی است به کتاب «سفر بیگل» اثر چارلز داروین، بنیانگذار نظریه تکامل. با این تفاوت که نام کشتی در کتاب داروین Beagle است،در حالی که نام کشتی فضایی در داستان کنونی Bagel می‌باشد.

** چنبره یکی از اشکال هندسی است:

*** سفیدچاله در نظریه نسبیت عام، یک منطقه فرضی در فضازمان است که امکان ورود ندارد اما ماده و نور می‌توانند از آن خارج شوند. سفیدچاله برعکس سیاه‌چاله است که ماده و نور می‌تواند وارد آن شود اما حتی نور نیز امکان گریز ندارد. اطلاعات بیشتر

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…