در جواب این سوال که “یه بازی دو نفره معرفی کن که سریع بشه یاد گرفت، خیلی هم بازیش طول نکشه و زود هم تکراری نشه”، همیشه یکی از اولین گزینه‌هایی که به ذهن نگارنده میرسه، بازی‌ای نیست جز «جایپور» (Jaipur).

هوامحل (کاخ باد) در شهر جایپور، هند
photoجایپور شهری توریستی است در هند که به خاطر وجود ساختمان‌های پرشمار صورتی رنگ بهش لقب شهر صورتی دادن. عکسی که می‌بینید مربوط میشه به قصر «هوا محل» یا «کاخ باد» درشهر جایپور

 

جایپور یه بازی کارتی دو نفره است که حول و حوش نیم ساعت طول می‌کشه و مناسب هشت سال به بالا است. در این بازی شما نقش بازرگانانی رو دارین که سعی می‌کنن در داد و ستد موفق‌تر از دیگری باشن تا افتخار دعوت شدن به دربار «مهاراجه» رو کسب کنن.

photoوقتی کسی که رقیبته، عکسش روی جعبه بازیه! (منبع: سایت BoardGameGeek)

 

شما در نوبتتون یا می‌تونید کارت بکشید، یا کارت‌هاتون رو بفروشین.

زمانی که کارت می‌کشید یا یک کارت از «بازار» برمی‌دارید، یا همه‌ی کارت‌های «شتر» رو برمی‌دارید، یا دو الی پنج عدد کارت از دستتون رو با همین تعداد از کارت‌های بازار طاق می‌زنید.

وقتی که کارت‌ها رو می‌فروشید، در هر نوبت، تنها کارت‌های مربوط به یک نوع از کالا رو می‌تونید بفروشید. به تعداد کارت‌های فروخته شده «ژتون» امتیاز برمی‌دارید. هر چه بازی پیش بره، امتیاز ژتون‌ها کم و کمتر میشه، پس باید دست بجنبونید. از طرفی هر چقدر تعداد کارت‌هایی که یکجا می‌فروشید بیشتر باشه، جایزه بزرگتری می‌گیرید، پس بهتره صبر کنید!

کارت‌های «شتر» رو نمیشه فروخت. ولی هر کسی که در پایان دور (راند) شترهای بیشتری داشته باشه، جایزه می‌گیره. و این جایزه بعضاً در مشخص شدن برنده‌ی بازی تعیین کننده است. پس هوشمندانه از شترهای خودتون استفاده کنید!

 

در نسخه دیجیتالی، یک کمپین به بازی اضافه شده. به جز کمپین، میشه به صورت آنلاین یا به صورت بغلی بگیر (Pass & Play) دو نفره بازی کرد. یا این که به صورت سولو (تک نفره) با هوش مصنوعی (در سه سطح مختلف از سختی) رقابت کرد. راستی، در نسخه دیجیتال، راهنمایی به صورت تعاملی وجود داره و خلاصه نیازی نیست که کتابچه قواعد بازی رو بخونین.

اگه همچنان در مورد این که بازی رو امتحان کنین یا نه، دو دل هستین، پیشنهاد می‌کنم ویدیوی زیر در مورد بازی از گروه Board with Life رو تماشا کنید. چرا که حال و هوای بازی رو خیلی خوب به شما منتقل می‌کنه:

 

دانلود بازی کارتی جایپور برای اندورید (پولی)

دانلود بازی کارتی جایپور برای آیفون و آیپد (پولی)

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…