میگن آدمیزاد اصولا نمیدونه که چی نمیدونه! یعنی اصلا در جریان نیست که در جریان چه مسائلی نیست! مثالش هم اینه اگه الان از ما بپرسن که پایتخت انگلیس کجاست، هممون دستمون رو بالا می گیریم و هول هول میگیم: “لندن! لندن! لندنه!”. ولی اگه ازمون بپرسن پایتخت بورکینافاسو کجاست همینجور بر و بر نگاه میکنیم! حالا مشابه این داستان رو داریم با افرادی که با بازی های رومیزی آشنا نیستند، در واقع نمی دونن که از چی خبر ندارن! و گاهی ممکنه حتی یه تصورات نادرستی هم در مورد این بازی ها داشته باشن… مثل این چندتا تصور اشتباه:

 

بازی های رومیزی همه مثل منچ هستند! خیلی ها تصورشون از بازی های رومیزی در حد حافظه شخصیشون از این نوع بازی هاست و خب توی بهترین حالت، حافظه اشون به بازی های قدیمی مثل مونوپولی، مارپله و منچ محدود می شه. در حالیکه این قیاس مثل اینه که دنیای بازی های ویدئویی الان رو در حد و حدود هواپیمای آتاری (با وجود باحال بودن بیش از اندازش) و دنیای سینما رو همون سینمای صامت فرض کنیم. در حالیکه ما میدونیم توی صنعت بازی های رومیزی، هر سال بیشتر از هزار عنوان جدید میاد به بازار. اونم بازی هایی در تم ها و طرح ها و زمینه های مختلف، برای سلیقه های مختلف!

بازی های فکری حوصله سربرند! خب حقیقتا اینطور نیست و اصولا یک دسته بندی در بازی های فکری به عنوان بازی های هیجانی شناخته میشه! بازی هایی که آدرنالین رو حد بالایی می رسونن و هماهنگی خوبی بین مغز و چشم و دست (و گاها پا) رو لازم دارن! مثل فرار از معبد که میتونه باعث شه از شدت استرس و هیجان عضلات پشتتون بگیره و یا بازی وحشت در شهر مآدمکها که بهتون اجازه میده یه شهر درست حسابی رو روی سر ساکنینش خراب کنین و حتی بازی جنگا که با اینکه یه بازی تمرکزی حساب میشه، میتونه خیلی هم هیجان انگیز و دیوونه وار باشه!

بازی برای بچه هاست! این تصور نادرست حتی در مورد بازی های ویدئویی هم وجود داره. درحالیکه دسته بازی های کودکان تنها یک بخش از دنیای رنگارنگ و متنوع بازی های رومیزیه. بازی های زیادی وجود دارن که برای سنین بالاتر (نوجوانان، جوانان و بزرگسالان) طراحی و عرضه می شن. در واقع بازی هایی که به مهارت تصمیم گیری، پیش بینی وتفکر استراتژیک و تاکتیکی نیاز دارن؛ فراتر از توان کودکان هستن و طراحی میشن که توسط بزرگسالان بازی بشن. مثال هاش هم تقریبا میشه بخش بیشتر بازی های معرفی شده سایت ما!

بازی های رومیزی دیگر قدیمی شده اند! برای رفع این تصور اشتباه تنها کافیه به این نکته دقت کنیم که رشد بازی های رومیزی در سال 2010 حتی از رشد گوگل بالاتر بوده. در سراسر دنیا هر روز به طرفدارای این سرگرمی اضافه می شه. هر هفته کلی بازی جدید چاپ میشن. چند ساله که بیشترین حمایت (پیش خرید) در سایت کیک استارتر مربوط میشه به بازی های رومیزی. خلاصه که شاید قدیما هم بازی رومیزی بوده، ولی الان با قدرت خیلی بیشتری داره پیش میره و تنوع و گستردگی اش اصلا قابل مقایسه با سابق نیست.

بازی های رومیزی در دسترس نیستند! خب بخشی از این تصور حداقل تا چند سال پیش توی ایران درست بود. ولی در حال حاضر اکثر اسباب بازی فروشی های داخلی و کتاب فروشی های معتبر، قفسه یا قفسه هایی مخصوص بازی های رومیزی دارن. بازی های مطرح بیشتری توی بازار پیدا میشه و میزان هزینه و قیمتشون کم کم داره واقعی تر میشه. البته باید پذیرفت که هنوز فاصله زیادی بین “در دسترس” بودن بازی ها در ایران و جاهای دیگه دنیا هست. ولی کم کم داره اوضاع بهتر میشه، در واقع به این دلیل که تقاضا براش داره بیشتر میشه!

نویسنده و طراح بازی