Kingdom Death : Monster بردگیمی است همکاری یا کوآپ درباره‌ی بقاء در دنیایی دلهره آور و کابوس مانند. بازماندگان برای زنده ماندن می‌بایست با موجوداتی عجیب و ترسناک بجنگند و  سپس، با استفاده از غنائم بدست آمده تمدنی هر چند ضعیف رو در دنیایی پایه گذاری کنند که، انسان در انتهای اکوسیستم آن قرار دارد.

کیک استارتر Kingdom Death: Monster نسخه 1.5 روز جمعه سیاه (Black Friday) راه‌اندازی شد و در چند دقیقه به هدف 100 هزار دلاری خودش رسید. در کمتر از 19 دقیقه 1 میلیون دلار رو رد کرد و در زمان نوشتن این خبر، سرمایه‌ای بالغ بر 7.7 میلیون دلار جمع آوری کرده و این در حالیه که هنوز 24 روز تا پایان کمپین فرصت داره.

نمایی از صفحه‌ی بازی
photoنمایی از صفحه‌ی بازی

رکوردها به همین جا منتهی نمی‌شه: اگه شما از کسانی بودید که در سال 2012 نسخه اول بازی رو در همین سایت کیک استارتر حمایت کردن، تنها کافیه 60 دلار برای بروزرسانی‌های بازی پرداخت کنید ولی اگه بازی رو به همراه تمامی بسته‌های الحاقی اون میخاید، قیمتش می‌شه 1666 دلار ناقابل! اجزای – شما بخوانید مینیاتورهای – بازی انقدر زیاده که باهاش می‌تونید رسماً یک نفر رو محاصره کرده و در دام بندازید:

جعبه بازی در کنار یک کودک 3 ساله!
photoجعبه بازی در کنار یک کودک 3 ساله!

جعبه بازی نه تنها در صندوق پستی شما جا نمی‌شه، که وزنش 7.7 کیلوگرم هستش و از این جهت بیشتر نزدیک به صندوق میوه است تا دیگر بازی‌های رومیزی!

تمام موارد گفته شده رو در کنار این مساله بذارین که اگه هم بازی رو حمایت کنید، ممکنه تا 4 سال دیگه (2020) طول بکشه تا با تمام بسته‌های الحاقی بدست شما برسه!

Kingdom با نمره 9.1 از 10 در سایت بردگیم‌گیک (سایت مرجع بردگیم‌ها) و وزن 4.1 از 5 (نمره‌ای که پیچیدگی بازی رو نشون می‌ده) به هیچ عنوان بازی کژوالی نیست.  کل بازی یک کمپین است که قراره شما و دوستانتون دراز مدت در جلسات متعدد بازی کنید و داستان بازی در  دنیای برساخته‌ی خودش آروم آروم بر شما نمایان بشه. پیش از این بازی کارتی و کژوال Exploding Kittens تونسته بود در کیک استارتر سرمایه 8.7 میلیون دلاری جمع کنه ولی مخاطبین این دو بازی خیلی فرق دارن.به عبارت دیگه گیک‌ها، نِردها و خلاصه خوره‌های بازی رومیزی مخاطبین Kingdom هستن.

آدام پوتس (طراحی بازی) در حال آموزش بازی به علاقمندان
photoآدام پوتس (طراحی بازی) در حال آموزش بازی به علاقمندان

بازی در حال حاضر رتبه سوم رو در میان بازی‌ها با بیشترین سرمایه جمع آوری شده در کیک استارتر داره. نمی‌دونیم در روزهای آینده می‌تونه رتبه اول رو به خودش اختصاص بده یا نه. ولی مهم اینه که بردگیمی این رتبه رو به خودش اختصاص داده که احتمالاً در دنیای خارج از کیک استارتر هیچ ناشری ریسک سرمایه گذاری روی اون رو نمی‌پذیرفت و نه طراحش و نه 15 هزار حامیِ بازی هیچ‌گاه بازی رو به چشم نمی‌دیدن. حالا دیگه به جرات می‌شه گفت که کیک استارتر قطب بازی‌های خلاقانه و مستقل است.

عکس‌های دیگه از بازی رو در اینستاگرام رومیز ملاحظه کنید.

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…