دورهم سرگرم شدن، همیشه هم قرار نیست با بازی رومیزی باشه. خب نمیشه خیلی وقتا به خیلی دلایل. این بخش دورِ‌گوشی هم برای همینه؛ برای بازیهای موبایلی كه خاصیت گروهی بازی شدن دارن یا سرگرمیهای دیجیتالی دیگه‌ای كه میتونه باعث شه دورهم جمع شیم و مشتركا خوش بگذرونیم. یه تجربه‌ای كه خیلی به تجربه بازی رومیزی نزدیکه: سرگرمی دورهم از نوع دیجیتالی!

 

بیخ دیواری رو آب

بیخ‌دیواری هیچ‌وقت بازی خوشنامی نبوده! البته کمی در حقش اجحاف شده ولی خب اینطوریه دیگه! اما اگه بحث خوشنامی و بدنامی رو کنار بذاریم، انصافا بازی جالبی بود. برای خوانندگانی که در جریان نیستن باید بگم اینجوری بود که همه در فاصله مشخصی از دیوار وایمیسادیم و تیله (یا سکه) رو به سمت بیخ دیوار مینداختیم. هرکی تیله‌اش نزدیکتر به بیخِ دیوار وایمیساد برنده بود و همه تیله‌ها رو صاحب میشد. نکته این بازی این بود که ترکیب جالبی از ریسک و مهارت بود؛ در واقع اگه سکه رو خیلی بلند پرتاب میکردی احتمال این بود که بخوره به دیوار و زیادی برگرده، اگرم شُل پرتاب میکردی که خب احتمال داشت عقب بیفته کلا. حالا این بازیه که میخام معرفی کنم هم عملا همین بیخ دیواریه! فقط باید جای سکه کِشتی بذارین، جای زمینش دریا بذارین و جای بیخِ دیوار، لبه دنیا! تِم بازی رو هم تبدیل کنین به دزدای-دریاییِ-علافِ-لبه-دنیا!!

edge

 

بازی موبایلی دو نفره  «لبه دنیا» یا Edge of the World اینجوریه که به عنوان یه دزد دریایی ورزیده و قبراق، باید کشتی‌هات رو روی آب سر بدی به سمت لبه دنیا (که در واقع مثل لبه آبشار میمونه بیشتر). بازی دونفره‌اس و به شکل «بده بغلی» بازی میشه. هر بازیکن در هر راند ۴ کشتی داره که میتونه شوتشون کنه. باحالیش به اینه که میتونی نشونه بگیری و بزنی کشتی دیگران رو سوت کنی بیفته پایین یا کشتی خودتو یه کوچولو هل بدی جلوتر که امتیاز بیشتری بگیری. البته بازی یه بخش خیلی باحال‌تر هم داره. اونم اینه که هر کشتی دوجور قدرت داره؛ یکی قدرت دائمی و یکی قدرتهای یکبار مصرف. ایده‌هایی که سازندگان برای این قدرتها گذاشتن واقعا بامزه و تماتیک و در عین حال موثر روی گیم‌پلی هستش. مثلا قدرت دائمی یکی اینه که کشتیاش سنگینتره (سُر نمیخوره)، یا یکی دیگه اینه که همیشه ابزار کمکی برای نشونه‌گیری داره، یا یکی دیگه اینجویه که کشتیای دیگه رو با خودش میکشه و جلوتر میبره و … قدرتهای یکبار مصرف هم مثل لنگر (که باعث میشه اگه کشتی بعدی بهت خورد جابجا نشی) یا امتیاز اضافه و … هستن. گیم‌پلی بازی رو میتونین از این ویدیو ببینین:

 

این بازی قبلا روی iOS بود و آنلاین هم داشت غیر از حالت لوکال. ولی یه مدتیه که سازندش از روی اپ‌استور ورش داشته و توی نسخه‌ای که برای اندروید گذاشته دیگه حالت آنلاین نداره و فقط میشه با یه نفر دیگه و یا هوش مصنوعی بازیش کرد. ولی همچنان بازی خیلی جذاب و مفرحیه که پیشنهاد میکنم به خاطر اون لحظه پراسترس لیز خوردن کشتی تا نزدیکیای لبه دنیا هم که شده، از دستش ندین، که خوراکِ کل‌کل و سرگرم شدن دورهمه.

 

لینک دانلودش برای اندروید :

نسخه رایگان بازی Edge of the World برای اندروید

نویسنده و طراح بازی