با دو تا سوال ساده شروع میکنیم: اول اینکه چند تا بازی روی مبایل یا تبلتتون دارین؟ مطمئنم که زیاد! خب راستش خود من روی تبلتم انقدری بازی دارم که اگه یه روزی دست اف بی آی بهم برسه حداقل 100 سالی رو باید تو هلفدونی سر کنم! سوال بعدی اینه که: جدا از بازیهای روی مبایلتون، چند تا بازی رومیزی واقعی دارین؟ در مورد خود من این رقم زیر 30 تا بازیه. و حالا سوال سوم اینه که چند تا از بازیهای روی تبلت یا مبایلتون، بازیهای رومیزی هستن که دیجیتالی شدن؟ خب در مورد خود من میشه تقریبا حدود نود درصد بازیهای روی تبلتم! چرا؟ خب به هزاران دلیل. دلیل دومم اینه که خیلی از بازیهای رومیزیِ دیجیتال، تجربه متفاوت تری رو از بازی اصلی عرضه میکنن؛ مثلا امکان بازی آنلاین! اگر هم راجع به دلیل اولم میخاین بدونین باید بگم هیچ ربطی به اینکه “بازی رومیزی واقعی رو نمیشه مفتی دانلود کرد” نداره!

توی سالهای گذشته، به خصوص بعد از عرضه آیپد و باقی تبلتها، بازیهای رومیزی زیادی تبدیل به نسخه های دیجیتالی شدن و سعی کردن با این روش هم مخاطبهای قدیمیشون، که حالا یکی یه تبلت دستشون بود ، رو جذب کنن و هم مخاطبهای جدیدتری که شاید آشنایی چندانی با اینجور بازیها نداشتن رو پیدا کنن. در طی چند سال مدلهای مختلفی از این دست بازیها روی دستگاه های هوشمند و همراه عرضه شد که میشه به شکل زیر تقریبا طبقه بندیشون کرد:

بازیهای معروف دیجیتالی شده: که عینا از روی یک بازی رومیزی واقعی درست شده باشن؛ مثل تیکت تو راید، اسمال ورلد، کارکاسونه، کاتان، استون ایج، لردز آو واتردیپ، گلکسی تراکر و … . این بازیها اوایل، معمولا چند سال پس از عرضه بازی اصلی و زمانیکه اون بازی حسابی معروف شده بود ساخته میشدن. اما هرچی جلوتر میریم این فاصله کمتر میشه. تا جاییکه الان یه سال از عرضه بازی اصلی نگذشته نسخه دیجیتالی رونمایی میشه.

Small world
photoنسخه دیجیتال بازی “اسمال ورلد”

بازیهای از بیخ دیجیتال: که از ابتدا دیجیتال طراحی و اجرا شده بودند ولی کاملا تلاش می کردند تا حس و حالی بین بازی رومیزی واقعی و بازی دیجیتال رو القا کنن؛ مثل هارث استون، کاردز اند کستلز، لوتز اند لجندز و … . این بازیها عموما روی جلوه های بصری خیلی آزادانه تر میتونن مانور بدن چون اصولا قرار نیست به یه نسخه واقعی پایبند باشن. غیر از مزیت بصری، اغلبشون از ویژگیهای مدیای دیجیتال خیلی خوب استفاده میکنن، طوری که تقریبا پیاده سازی همون بازی به شکل بازی واقعی غیرممکن یا خیلی سخت میشه.

card_hunter
photoبازی آنلاین “کارد هانتر” که روی تبلت با عنوان “لوتز اند لجند” عرضه شد

بازیهای نیمه دیجیتال: که در واقع کمکی بودن برای بهتر شدن تجربه یه بازی رومیزی. مشابه اپهایی که برای بازیهای مختلف وجود داره. از اپهای کمکی برای مونوپولی گرفته تا اپ کمکی بازی ایکس کام که اصولا بدون اون بازی کردن بیمعناس! این نرم افزارها در واقع هم بخشهایی از بازی رو (مثل نگه داشتن زمان، مشخص کردن هدف بعدی و …) مدیریت میکنن و هم با کمک موسیقی و کار تصویری، تجربه بازی رو کلی ارتقا میدن.

XCom
photoبازی رومیزی “ایکس کام” به همراه اَپ کمکی روی تبلت

بازیهای یه ذره آنالوگ: که بازیهای کاملا دیجیتالی هستن که از ابزار بازیهای رومیزی برای منحصر به فرد شدن تجربه بازیشون استفاده میکنن. مثله بازیهایی که کاملا دیجیتال هستن ولی باید موقع تاس ریختن، از یه تاس بلوتوث استفاده کنین که نرم افزار هم سریعا عدد تاس رو میخونه و باقی ماجرا. متاسفانه من به شخصه به خاطر محدودیتهای بازار ایران، تا حالا چنین مدلی رو تجربه نکردم، اما طوطیان شکرشکن روایت میکنن که شدیدا با صفاست و هر از گاهی هم ابزارهای جدیدتری برای این سبک عرضه میشن.

yoho
photoبازی “ورلد آو یو هو” که تنها یک صفحه است و باقی روی گوشی

خب از اونجایی که تهیه و بازی کردن خیلی از بازیهای رومیزی توی ایران کار سختیه، احتمالا این سری مطالب بتونه کمک و راهنمایی باشه برای اونایی که دوس دارن این بازیها رو تجربه کنن. توی این مطالب سعی میشه بیشتر به تفاوتها و برتریها و یا کاستیهای نسخه دیجیتالی اشاره بشه و نباید توقع یه راهنمای کامل بازی کردن ازش داشته باشین. همچنین بازیهایی که روی پرتالهای اینترنتی و آنلاین (مثل بوردگیم آرنا و تیبل توپیا و …) پیدا بشن هم معرفی خواهند شد.

در لابلای این بررسیها هم حتما سری به تکنولوژیها و نوآوریهای جدید میزنیم تا تصویری از آینده برامون شکل بگیره. آینده ای که ظاهرا نوید یه همجوشی خیلی جذاب و حیرت انگیز رو میده. شاید دور نباشه اینکه روی صفحه های بازیهای رومیزیمون، اکشن فیگورهایی حضور داشته باشن که تماما هولوگرافیک باشن و وقتی که بهشون دستور حمله به نیروهای تاریکی رو میدین با انیمیشنی درخور، شمشیر از نیام بکشن و فریاد زنان به اون طرف صفحه بدوند. البته احتمالا وسط راه ناگهان می ایستن تا شما تاس بریزی ببینی چند چندی!

نویسنده و طراح بازی