ساخت قلمروی پادشاهی با دومینو!

بردگیم Kingdomino یا چطوری با ایده‌ای کهن یک بازی جذاب مدرن بسازیم؟

داستان از این جا شروع می‌شه که برونو کاتالا (Bruno Cathala) در سال 2012 قراردادی می‌بنده که هر سال یه بازی خانوادگی ساده، سریع و کوچک درست کنه. قرار بر اینه: هر کسی که بسته هفتگی اسکی رو بخره، بازی‌ بهش هدیه داده میشه. کاتالا هر سال یه بازی جدید طراحی می‌کنه تا میرسه به سال 2015.

با خودم گفتم که یه بازی کارتی ساختم، یه بازی با مجموعه‌ای کاشی (Tile) و یه بازی تاسی… حالا سراغ چی برم؟… در جا دومینو به ذهنم رسید و نتیجش شد K-Domino’Z.

K-Domino’Z

دومینوهای بازی K-Domino’Z با موضوع اسکی

 

حالا نکته اینجاست که چون جعبه بازی اندازه‌ی یه بسته سیگار بود، بیشتر از 8 تا دومینو توش جا نمی‌شد. ازون جایی که کاتالا خیلی با بازی حال کرده بود، تصمیم می‌گیره بازی رو در ابعاد بزرگتر و تعداد دومینوهای بیشتر بسازه. بدین ترتیب بازی Kingdomino به وجود میاد. در این بازی شما برای این که پادشاه دومینوها بشید، می‌بایست شکیل‌ترین قلمروی ممکن رو با دومینوهاتون بسازید.

kingdominoes

نسخه آلمانی و فرانسوی بازی. فرمت‌های متفاوت، بازی یکسان

 

قواعد بازی هم بسیار ساده است:

1) در هر دور (راند)، نوبتی از بین چند دومینو یکی رو انتخاب می‌کنید. هر چقدر این دومینوها پرسودتر باشه، نوبت به شما در انتخاب دور بعدی، دیرتر میرسه.

domino

نمونه‌ای از یک دومینو در بازی

 

2) دومینویی رو که انتخاب کردین، به قلمروی خودتون اضافه می‌کنید، البته با رعایت این قواعد:

– شما در ابتدای بازی یه قلعه دارین که کنارش هر دومینویی رو می‌تونید بذارید.

– زمانی که یک دومینو به قلمرو اضافه میشه، حداقل یکی از دو نیمه‌ی اون باید با یکی از همسایه‌هاش یکی باشه. یعنی دریا در کنار دریا، جنگل در کنار جنگل و الی آخر.

– کل قلمروی شما نباید از یک مربع 5×5 بزرگتر بشه.

– اگه نتونید دومینوی برداشته شده رو با رعایت این قواعد به قلمروتون اضافه کنید، باید اون رو بسوزونید.

exemple

 

3) زمانی که همه 12 دومینو بازی کردن، بازی تموم و امتیازها شمرده میشه. هر بخش از طبیعتِ قلمروی شما امتیاز جدا داره که به این صورت محاسبه میشه: تعداد خانه‌های اون بخش ضربدر تعداد تاج موجود در همون بخش:

score

 

و نتیجه، بازی زیبا و کاملاً خانوادگی Kingdomino است. هر کسی که جمع کردن و جدول ضرب بلده میتونه بازی کنه. خیلی هم سریعه و با بیشترین تعداد بازیکن (چهار نفر) هم حداکثر 20 دقیقه طول می‌کشه. از طرف دیگه، این بازی مثل کلاس درسی است برای طراحان بازی که چطوری میشه با یه مکانیسم ساده و آشنا برای همگان، یه بازی جذاب و مدرن ساخت.

نظرات

9 نظر برای ”ساخت قلمروی پادشاهی با دومینو!“

ساده و شیک. چه باحال

رضا ۲۰م دی ماه ۱۳۹۵ پاسخ

راهی برای تهیه این بازی ها وجود داره ؟

Sadeqsm ۲۰م دی ماه ۱۳۹۵ پاسخ

برای خرید بردگیم به سایت‌های زیر برید:
http://gamybox.ir
http://lbmind.com

ولی اگه به طور خاص این بازی منظورتونه، تازه اومده و در بازار ایران موجود نیست

کامبیز سیروس بخت ۲۲م دی ماه ۱۳۹۵ پاسخ

گفتید که بازی K-Domino’Z هشت تا دومینو جا می شد ولی در عکسی که گذاشته اید نه عدد دومینو به عنوان دومینوهای K-Domino’Z دیده می شود؟

سلام ۲۰م دی ماه ۱۳۹۵ پاسخ

https://yadi.sk/i/KwPoaZ0-3GEkVr لینک دانلود نسخه پرینتی همین بازی

محمد صالح ۳م فروردین ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام
ممنون از معرفی و آموزش بازی
یه موردی به ذهنم رسید اینکه بازی کلا 45 تا دومینو داره و وقتی 4 نفره بازی بشه و هر نفر هم 12 تا دومینو بازی کنه میشه 48 تا دومینو پس عدد 12 که شما گفتین غلطه .
حالا اگه بیایم در نظر بگیریم که منظور شما از 12 تا دومینو 12 تا تایل بوده (یعنی 6 دومیونو) قضیه حل میشهتقریبا ولی مشکلی که میمونه اینه که توی عکسی که از پایان بازی گذاشتین 14 تایل (7 دومینو) بازی شده ! 🙂

نبی سروی ۲۳م تیر ماه ۱۳۹۶ پاسخ

آقا من اشتباه دیدم شرمنده ! 48 تا دومینو داره 🙂 🙂 🙂

نبی سروی ۲۳م تیر ماه ۱۳۹۶ پاسخ

نظر شما؟