شادِ شاد، مثل سالمون

دانلود بازی کارتی قابل چاپ Happy Salmon؛ نسخه رومیز

بعد از جنگ‌های مفصل توی سیاه‌چال‌های کاغذی با اون‌همه حساب و کتاب سنگین و زخم‌هایی که به روح و جسم‌مون وارد می‌شه، یا بعد از ۱۰ ساعت بازی نفس‌گیر … Through the Ages (که صدالبته به رنجش می‌ارزه)، بالاخره وقت اون می‌رسه که یه‌کمی تحرک و سروصدا کنیم و چه بهتر که توی این مسخره‌بازی، همه‌ی اعضای خانواده همراهمون باشن. پس بذارین یکی از مسخره‌ترین (و در عین حال شادترین) بازی‌های دنیا رو بهتون معرفی کنم. در ضمن یه نسخه‌ی چاپی هم ازش درست کردیم که می‌تونین بعد از چاپ کردن و بُریدن، بیاین وسط و شروع کنین به حرکت و جیغ و داد.

 

همون‌طور که می‌بینین این بازی سن و سال نداره، همه می‌تونن باهاش خوش باشن

 

ماهی‌ها ایستاده بازی می‌کنند

بهش می‌گن Happy Salmon که می‌شه «سالمون خوشحال» یا درست‌ترش «سَمِن خوشحال» که ما اسمش رو گذاشتیم «ماهی شاد» که آسون‌تر بشه گفت. از بازی‌های کارتی محسوب می‌شه اما از نوع بازی‌های «رومیزی» نیست، چون ایستاده بازی می‌شه (شاید بشه توی دسته‌ی بازی‌های «دورمیزی» گذاشتش). ادعای سازنده‌های بازی اینه که این بازی رو می‌شه توی ۳۰ ثانیه یاد گرفت که البته نظر ما هم همینه.

بازی از تعدادی کارت تشکیل شده که رنگ‌های مختلف داره. هر بازیکن تمام کارت‌های یک رنگ رو برمی‌داره و دسته‌ای توی دستش می‌گیره (به‌پشت). بعد از گفتن ۱ … ۲ … ۳ همه با هم کارت‌های دستشون رو برمی‌گردونن و نوشته‌ی کارت رویی رو با صدای بلند می‌خونن یا به عبارت بهتر «داد می‌زنن». وقتی دو نفر هم‌صدا یک چیز رو داد می‌زنن باید حرکت مربوط به اون رو انجام بدن و بعد، کارت رو بندازن روی میز (یا روی زمین) و برن سراغ کارت بعدی. کسی که کارت‌هاش زودتر از بقیه تموم می‌شه برنده‌س. می‌تونین فیلم کوتاه زیر رو ببینین تا با حال و هوای کلی بازی آشنا بشین.

 

ماهی شاد، نسخه‌ی «رومیز»

برای این‌که عده‌ی بیشتری بتونن از این بازی شاد لذت ببرن، نسخه‌ی «چاپ‌کن، بازی‌کن» (یا «چک بک»!) اون رو به فارسی طراحی کردیم. راهنمای آماده‌سازی بازی‌های «چک بک» رو هم می‌تونین این‌جا از امیرخان یاد بگیرین. این بازی فقط کارت لازم داره. کارت‌ها رو توی دو دسته‌ی رنگی و سیاه و سفید طراحی کردیم به این شرح:
برای چاپ رنگی:

کارت‌های رنگی توی ۳ برگه‌ی A4 طراحی شدن که برای ۶ تا بازیکن کافیه. هر برگه شامل کارت‌های ۲ تا بازیکن می‌شه که رنگ‌های متفاوتی دارن. برای کسانی که مشکلی با تشخیص رنگ‌ دارن، شکل‌هایی رو هم به بالای کارت‌ها اضافه کردیم که با هم فرق می‌کنن. اگه بازی رو برای بیشتر از ۶ نفر لازم دارین، می‌تونین برگه‌ها رو یه بار دیگه پرینت بگیرین، بعد نماد بالای کارت رو با ماژیک یا خودکار تغییر بدین تا دسته‌های کارت بیشتری به دست بیارین. خلاصه این‌که آخر کار هر بازیکن باید ۸ تا کارت داشته باشه که شامل ۴ تا حرکت می‌شه (از هر حرکت ۲ کارت).

دانلود کن:  فایل PDF کارت‌های رنگی (حجم: 5.70 مگابایت)

 

 

برای چاپ سیاه و سفید:

کارت‌های سیاه و سفید فقط روی یک برگه‌ی A4 چیده شدن. بسته به تعداد بازیکن‌ها می‌تونین از این برگه چاپ کنین (هر برگه برای ۲ بازیکن کافیه) و هر ۸ کارت یک بازیکن رو (که شامل ۲ ستون عمودی می‌شه و ۴ تا حرکت رو در برمی‌گیره) با ماژیک‌ یا مدادهای رنگی علامت بزنین.

دانلود کن:  فایل PDF کارت‌های سیاه و سفید (حجم: 1.05 مگابایت)

دانلود کن:  فایل PDF راهنمای فارسی بازی (حجم: 1.53 مگابایت)

 

نکته: اگه دیدین مدت بازی خیلی کوتاه می‌شه و قبل از گرم شدن تموم می‌شه، می‌تونین کارت‌های بیشتری چاپ و به هر نفر ۱۲ یا حتی ۱۶ تا کارت بدین (سپاس از مهدی رستمی که یادآوری کرد)

 

لینک‌های مرتبط به این موضوع:

فایل PDF راهنمای بازی به زبان انگلیسی

صفحه‌ی مربوطه در سایت سازنده‌ی بازی

بازی‌های پرینتی بیشتر در سایت خودمون

نظرات

6 نظر برای ”شادِ شاد، مثل سالمون“

بازی جالب و مثل اسمش شاده!
پیشنهاد منم برای ترجمه بازی های رومیزی ،بازی های نقش آفرینی سبکه

bamdad ۱۸م بهمن ماه ۱۳۹۶ پاسخ

ممنون بامداد جان. اگه بازی مشخصی رو سراغ داری لطفاً بگو، شاید بتونیم روی ترجمه و انتشارش کار کنیم.
البته سبک این بازی «پارتی‌گیم» یا همون بازی دورهمیه، اما موافقم که بازی‌های نقش‌آفرینی، مخصوصاً ار نوع «نقش‌ِ پنهان» برای کسانی که خیلی حوصله‌ی چاپ و برش ندارن مناسبه.

شهاب صقری ۱۸م بهمن ماه ۱۳۹۶ پاسخ

برای سبک نقش مخفی بازی insider البته اگه امکان ترجمش باشه
اگر هم بازی دیگه ای تو این سبک بخواین ترجمه کنین سعی کنین بازی ای باشه که سه نفره هم بشه انجامش داد.

bamdad ۱۹م بهمن ماه ۱۳۹۶ پاسخ

بازی Insider رو امیرخان یه بار به‌طور خلاصه شرح داده:
https://goo.gl/9Y9nya
بازی سه‌نفره هم توی این سبک داریم. یه نمونه‌ی خوبش رو سراغ دارم که چاپ هم لازم نداره اما شرحش ممکنه یه‌کمی طولانی بشه. توضیحش رو گذاشتم برای وقتی که حوصله‌ی کافی داشته باشم!

شهاب صقری ۱۹م بهمن ماه ۱۳۹۶ پاسخ

توی سایت بازی کارت های هر نفرو 12 تا نوشته ولی شما هشت تا گذاشتین به نظر من هشت تا خیلی کوتاهه و هیجان کافی رو ایجاد نمی کنه ولی اکثرا بازی هایی که با دوازده کارتن حدودا یک دقیقه طول می کشن.

mahdi.2001.rostami ۱۹م بهمن ماه ۱۳۹۶ پاسخ

کاملاً درست می‌گی، اما توی نسخه‌ی چاپی تعداد دست خود بازیکنه. می‌تونن برگه‌های بیشتری چاپ کنن و ببُرن و بازی کنن. اگه می‌خواستم ۱۲ کارت برای هر نفر بذارم حجم فایل خیلی بزرگ می‌شد و بعضی‌ها صداشون درمیومد!
ممنون که این موضوع رو گفتی. ته مقاله هم همین رو اضافه کردم.

شهاب صقری ۱۹م بهمن ماه ۱۳۹۶ پاسخ

نظر شما؟