به سرعت برق و باد یكسال دیگر هم سپری شد و دوباره زمان كش‌دارترین شب سال رسیده؛ شب یلدا، محل تقاطع و تلاقی بازی‌ها و سرگرمی‌های دورهمی، با آجیل و هندوانه و فال حافظ و عمه خانوم و آقاجون!

مثل سال قبل، امسال هم برای شما پیشنهاداتی از جنس بازی و سرگرمی داریم كه كمك حالی باشد برای خلاص شدن از بحث‌های بی سر و ته خانوادگی و تحلیل‌های داغ و پر تب و تاب سیاسی در آن شب تمام‌نشدنی. باشد كه به یاری همدیگر این شب تاریك را به صبح برسانیم!

 

بازی‌هایی برای بازی در خانه

بازی‌هایی كه در ادامه معرفی می‌كنم بازی‌هایی هستند مناسب بازی شدن در جمع‌های خانوادگی. قوانین كمی دارند، یاد دادنشان ساده است، شانس در آنها دخیل است، با تعداد بالا هم قابل بازی هستند، می‌توان حین بازی گپ زد، و حتی شاید همینطور لمیده روی كاناپه و در حال بلعیدن یك قاچ غول‌آسای هندوانه هم بتوان آن‌ها را انجام داد.

با اسپای‌فال شروع می‌كنم كه حتی لازم نیست برای توضیح و یاد دادن بازی كسی از جایش تكان بخورد. یك بازی با تم جاسوسی كه با چند كارت انجام می‌شود و بازیكنان در آن با سوال پرسیدن از هم تلاش می‌كنند تا جاسوس را پیدا كنند، قبل از اینكه او جای بازیكنان دیگر را حدس بزند. قبلا در این ویدئو این بازی را معرفی کرده‌ایم. اسپای‌فال (كه نسخه‌ی چاپی آنرا می‌توانید از اینجا و اینجا دانلود كنید) ایده‌آل برای جمعی است كه چندان  برد و باخت را جدی نمی‌گیرند و از موقعیت‌ها و طنز ایجاد شده حین بازی لذت می‌برند، موقعیت‌هایی كه با پرسیدن سوال: “اینجا هواش چطوره؟” توسط جاسوس، درحالیكه محل ماموریت “دستشویی بین راه” است، جمع را به قهقهه می‌اندازد.

اگر همچنان ترجیح می‌دهید در حالیكه پا روی پا انداخته‌اید و تخمه می‌شكانید به بازی بپردازید، گزینه شب مافیا نیز گزینه‌ی مناسبی برای شماست. این بازی نیز مانند بازی قبل در سبك نقش‌مخفی است و در آن بازیكنانی در نقش شهروند و بازیكنانی در نقش مافیا تلاش می‌كنند هویت یكدیگر را بفهمند. تعداد نقش‌های بازی شب مافیا انقدر زیاد است كه می‌تواند برای ده سال آینده، شب یلدای شما را جوابگو باشد. در این بازی هیچكس را نباید دست كم گرفت، چه بسا در پایان بازی مشخص شود كه خاله جان در حالیكه نوزادی هم به بغل داشته، یك تنه سه نفر را در بازی به قتل رسانده است!

یكی دیگر از بازی‌هایی كه می توان به شیوه‌ی نشسته با كارت آنرا انجام داد، بازی بازی سفارشی است كه جزو بسته‌ی اهدایی رومیز در مراسم اختتامیه جشنواره بازی‌های رایانه‌ای سال گذشته هم بود. این بازی كارتی (كه نسخه‌ی چاپی آنرا می‌توانید از اینجا دانلود كنید) بازیكنان را در موقعیت افرادی كه یك ایده برای بازیسازی دارند قرار می‌دهد؛ هر بازیكن با تركیب كلمات روی كارت‌های خود باید عنوانی برای بازی خیالی‌اش انتخاب كند، در حالیكه تنها یك دقیقه برای ارائه و توضیح بازی خود فرصت دارد. و خب یك دقیقه برای توضیح بازی‌های پیچیده‌ای مثل «فُرغون ران» و «تَپ تَپ لوبیا» اصلا زمان زیادی نیست!

اگر بعد از تمیز كردن میز از هرگونه میوه و آجیل، كمی هم به صرافت تحرك بیشتر و جابجایی از روی مبل راحتی به سمت میز نهارخوری به سرتان زد، یكی دیگر از گزینه‌های جذابی كه می‌تواند تا شش نفر را سرگرم كند و در عین حال زمان زیادی را هم به خودش اختصاص ندهد بازی كمتر دیده شده‌ی رامودیس است. این بازی تركیب خوش خوراكی است از پیش‌بینی و ذهن‌خوانی به همراه كمی چاشنی بلوف، با طرز طبخی بسیار ساده: در هر نوبت تمام بازیكنان با هم كارتی را بازی می‌كنند، گرگ‌ها گوسفندان را می‌برند و سگها هم گرگ‌ها را فراری می‌دهند. یك بازی سریع، باصفا و به شكل ترشی حرص‌درآر!

بازی‌هایی برای بازی در كافه

اگر خواستید تا قبل از رسیدن به محل گردهمایی اعضای ریز و درشت خانواده، یكی دو ساعتی را به چند بازی كه كمی بیشتر «بازی» هستند اختصاص دهید، بهترین جا برای شما كافه‌های مخصوص بازی مثل كافه بُرد است. لباستان را بپوشید و آماده شوید و به كافه بروید و قهوه‌ای به بدن بزنید كه شب را سرحال باشید و در كنارش یك بازی كوتاه هم چاشنی اقامتتان كنید.

اگر زوج هستید و می‌خواهید از آخرین ساعات قبل از سوال‌پیچ شدن توسط افراد دورتر فامیل، كمی خوش بگذرانید، بازی فکری جناب جک یا Mr.Jack را توصیه می‌كنم که قبلا امیر اینجا به تفصیل در مورد آن توضیح داده و حجم مناسبی از فكر، معما، و استدلال را در زمان موجهی در برابر چشمان شما روی میز خواهد گستراند. در این بازی یكی از بازیكنان در نقش هولمز و رفقای بابش از یكسو تلاش می‌كند تا بازیكن دیگر در نقش جناب جك و رفقای نابابش را قبل از فرار از لندن دستگیر كرده و برای اعمال قانون تحویل مقامات دهد.

اما اگر بیشتر از دو نفر هستید و قصد دارید تا یك بازی تیمی سریع و فشرده را تجربه كنید، بدون تردید بازی رومیزی محبوب و پرطرفدار کدنیمز Codenames را پیشنهاد می‌دهم كه سرآمد بازی‌های سبك ذهن‌خوانی است و در این مقاله کامل معرفی‌اش کرده‌ایم. در این بازی بازیكنان در قالب دو تیم تلاش می‌كنند تا خود را داخل كله سرگروه خود فرو كنند و از اسم رمزی كه می‌گوید سر در آورند. آن هم در حالیكه یك ساعت شنی در حال تشدید اضطراب است و سرنخی هم كه سرگروه داده چیزی بیشتر از «مشهد – ٤ تا» نیست!

اگر هم ترجیح می‌دهید به جای یاركشی و گروه‌بندی، همه به هم نارو بزنید كه احتمالا پس Cash`n Guns برای شما ساخته شده. یك بازی پرهیجان و نشاط‌آور با تفنگ‌های دوست‌داشتنی برای هدف گرفتن به سمت دوستان جانتان و البته خالی كردن جیب آن‌ها. البته شاید هم برعكس، ترجیح بدهید كه همه با هم در یك تیم باشید و به شكلی سمبلیك این شب تار را در كنار هم و با كمك هم به صبح برسانید كه خب در این صورت از هركس كه از سیصد متری كافه برد هم رد شود بپرسید، درجا بازی همكاری پندمیك Pandemic را به شما پیشنهاد می‌دهد كه شما و دوستان فداكاراتان را در زمان حدود یك ساعت و نیم، در نقش ناجیان بشریت از شر ویروس‌هایی خطرناك قرار می‌دهد.

این هم از فهرست امسال یلدایی رومیز، كه البته فهرست سال گذشته و كوه دیگر بازی‌های كافه را هم می‌توان به آن اضافه كرد. اگر همچنان با این فهرست راضی نمی‌شوید و دنبال گزینه‌های دیگری هستید احتمالا این مقاله برای یافتن بازی مورد نظرتان خیلی به کارتان بیاید تا از دورهمی یلدایی لذت بیشتری ببرید. البته هدف اصلی شب یلدا شاید بازی كردن نباشد، اما بازی‌ها می‌توانند به ما كمك كنند تا فارغ از سن و سال و عقیده و نسل، در كنار عزیزانمان و با هم باشیم، حتی در این طولانی‌ترین شب سال.

یلداتان مبارك!

عاشق بردگیم هستم و اعتقاد دارم بازی برای همه است!

پس یک ماموریت دارم: گسترش علاقمندان بازی‌های رومیزی!