photo باکس کاور بازی Vast

اژدها سال‌ها است که درون غار در خواب به سر می‌برد. در طی این سال‌ها، غار تغییرات بسیاری کرده است. اجنه و دیوان دیگر اعماق تیره و تارِ غار را پر کرده‌اند. زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر این که خود غار هم می‌اندیشد، تغییر و تحول می‌یابد و روز به روز خطرناک‌تر می‌شود…

در چنین شرایطی است که شوالیه‌ای جسور پای به دورن غار می‌گذارد. بی‌خبر از این که، هر آن چیز که در تاریکی غنوده را بیدار خواهد کرد و جنگی سهمگین را رقم خواهد زد.

در بازی‌ها مفهومی داریم به نام گیم‌پلی «نامتقارن» (asymmetric). به این معنی که هر کدام از بازیکنا قابلیت‌هایی دارن که دیگری نداره. بازی که امروز قراره با هم مرور کنیم، این مفهوم رو تا اونجایی گسترش داده که شما بسته به نقشی که در بازی دارید، کاملاً تجربه‌ی متفاوتی خواهید داشت و حتی مکانیسمی که در بازی ازش استفاده می‌کنید هم با دیگران فرق می‌کنه. مثلاً اگه نقش «غار» رو داشته باشید! بازی شما به سبک «کاشی کاری» شبیه به بردگیم «کادوس» خواهد بود و اگه نقش اجنه رو ایفا کنید، بازی شما در سبک «شانست رو امتحان کن» میشه (کارت‌های نفرین در بردگیم «توباگو» رو به یاد دارید دیگه؟).

نقش‌ها/شخصیت‌های بازی
photoنقش‌ها/شخصیت‌های بازی

هدف از بازی

برای این که برنده‌ی بازی باشید:

– اگه «شوالیه» هستید، می‌بایست «اژدها» رو بکشید. شما با یافتن «گنجینه‌»ها و انجام کوئست‌ها – مثل بازی‌های نقش آفرینی – قدرت‌ها و قابلیت‌های جدید کسب می‌کنید.

– اگه نقش ایل و تبار «اجنه» رو دارید، به دنبال این هستید که «شوالیه» رو یه گوشه‌ای گیر بندازید و دخلش رو بیارید.

– اگه «اژدها» هستید، باید چُرت چندین ساله‌ی خودتون رو پاره کنید! ورودی غار رو پیدا کرده و بزنید به چاک. در ابتدای بازی اژدها خیلی کنده (طبیعتاً) و بیدار شدنش منوط به ربودن «گنجینه» و بلعیدن «اجنه» میشه. هر چه ربودن و بلعیدن بیشتر، اژدها سرحال‌تر و قبراق‌تر.

– اگه شما همون «غار»ی هستید که دیگران در حال تعقیب و گریز در اون هستن، در صورتی برنده میشید که اولاً تا جای ممکن (تا آخرین تایل یا کاشی) بزرگ بشید و در نهایت آوار بشید بر سر دیگر بازیکنا و دخل تک تکشون رو بیارید. جز این که کاشی‌ها رو شما بازی می‌کنید، «گنجینه»ها هم دست شماست تا با قرار دادن اونا در جاهای مورد نظرتون، بازیکنان دیگه رو اغوا کنید تا به اعماق غار سرازیر بشن.

– و اگه «دزد» هستید، می‌بایست دزدکی «گنجینه»ها رو از دیگر بازیکنان – از جمله غار – بقاپید و خودتون رو برسونید به ورودی غار و پا به فرار بذارید.

اینا نقش‌ها یا شخصیت‌های اصلی بازی بودن. در ادامه سه شخصیت دیگه روح، غول و اسب تک شاخ هم به بازی اضافه شد که مطالعه در مورد اونا رو به شما واگذار می‌کنم.

نمودار اهداف هر شخصیت و ارتباطش با شخصیت‌های دیگه
photoنمودار اهداف هر شخصیت و ارتباطش با شخصیت‌های دیگه

پیشنهاد

بازی Vast قواعد نسبتاً زیادی داره ولی، خوبیش به اینه که برای شروع بازی شما کافیه فقط قواعد مربوط به شخصیت خودتون رو بخونید که در یک برگ A4 (پشت و رو) جا داده شده. البته که اگه قواعد شخصیت‌های دیگه رو هم بدونید باعث میشه بهتر بازی کنید، ولی خوب اگه شما هم مثل نگارنده باشید، ترجیح میدید هر چه سریع‌تر بازی رو شروع کنید و در ادامه به استراتژی و تاکتیک فکر کنید.

و شوالیه وارد غار میشود
photoو شوالیه کاغذی وارد غار میشود

نکته جالب دیگه‌ای هم که بازی داره اینه که بازی رو می‌تونید جداگانه برای هر شخصیت آسون‌تر یا سخت‌تر کنید. پس اگه احساس می‌کنید که بازی با یه شخصیت زیادی آسون یا سخته و یا این که همبازی کم سن و سالی دارید و میخاید بازی رو رقابتی‌تر کنید، به این وسیله می‌تونید سختی و آسونی بازی رو برای هر بازیکنی تنظیم کنید.

راستی بازی برای یک الی پنج نفر طراحی شده و حدوداً یک ساعت و نیم زمان می‌بره و مناسب افراد بالای 12 ساله. در نهایت پیشنهاد می‌کنم بردگیم Vast رو حتماً امتحان کنید که بازی منحصر به فردی هستش و حداقل نگارنده تا بحال مشابهش رو ندیده.

دانلود نسخه قابل چاپ از گوگل درایو

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…