دورف‌ها یا کوتوله‌ها موجوداتی کوتاه قامت، زشت، ریشو، خودخواه و طمع کاری هستند که معمولاً تو غار زندگی می‌کنن و شغل آهنگر و معدنچی و طلاکار دارن. همه جا هم ردپایی ازشون پیدا میشه: از اساطیر اسکاندیناوی گرفته تا داستان‌های «تالکین» (هابیت، ارباب حلقه‌ها و غیره)، از D&D گرفته تا «دیسک ورلد» و «وارهمر» و «وارکرفت». بماند که ستاره، سیاره و کهکشان کوتوله هم در نجوم داریم.

در شهر «وروتسواف» لهستان بیش از 350 مجسمه دورف وجود داره که یکی از جذابیت‌های توریستی این شهر به شمار میاد.
photoدر شهر «وروتسواف» لهستان بیش از 350 مجسمه دورف وجود داره که یکی از جذابیت‌های توریستی این شهر به شمار میاد.

 

و اما بریم سر اصل مطلب: شما در بازی «Dwarves in Trouble» نقش یک سری دورف رو بازی می‌کنین که در جستجوی گنج رفتین به کنام اژدها. البته زمانی رفتین که جناب اژدها برای هواخوری بیرون رفته. ولی به دلیل نامعلومی اژدهای مورد نظر ما تصمیم به بازگشت گرفته و طبیعتاً خیلی جالب نیست که شما رو در حال غارت اموالش ببینه. از طرفی چون شما «دورف» هستین، مایه شرمساریه که همین طوری طلاهای گرانبها و عزیزتر از جان  رو دور بریزید و پا به فرار بذارید. پس، تصمیم می‌گیرید با روش هوشمندانه‌تری از خطر کباب شدن با آتش اژدها خلاص بشین…

f3f7140d18e133ecd734574b02b1fee8_original

 

هدف از بازی

در لحظه‌ای که اژدها سرمی‌رسه کمترین تعداد سکه‌ی طلا رو نسبت به باقی داشته باشین. همون طور که اطلاع دارید اژدهایان حس ششمی دارن که باهاش طلا پیدا می‌کنن. به محض این که اژدها برسه اوضاع انقدر شیر تو شیر میشه که فقط و فقط یکی از «دورف»ها می‌تونه فرار کنه و اون کسیه که کمترین تعداد سکه رو به همراه داره چرا که اژدها تمام هم و غمش خاکستر کردن شکارچیان گنج طمعکارتره.

ستاپ بازی

کارت‌ها رو بُر بزنید و کارت اژدها رو بذارید ته دسته کارت. هر بازیکنی 20 عدد سکه طلا می‌گیره و 4 کارت از روی دسته کارت‌ها می‌کشه.

انواع کارت

در کل سه جور کارت داریم و اثر هر کارتی با سمبل‌های گرافیکی روش نشون داده شده:

کارت دورف
photoکارت دورف (با علامت سکه) : که تو نوبت خودتون بازی می‌کنید.

 

کارت پاتک
photoکارت پاتک (با علامت سپر) : که در جواب کارت‌های دیگران بازی می‌کنید.

 

کارت اژدها
photoبدون شرح!

 

روند بازی

هر کدوم از بازیکنا که از بقیه سخاوتمندتره، بازی رو شروع می‌کنه. اول نوبتتون اگه کمتر از 4 کارت دارین، انقدر کارت بکشین که بشه 4 تا.

شما تو نوبتتون می‌تونید یکی از این 2 کار رو انجام بدید:

– هر چند تا کارت که خواستین بازی کنین.

– هر چند تا کارت که خواستین بسوزونین.

و این که حواستون باشه: نمی‌تونید تعداد سکه‌های طلا یا تعداد کارت‌های باقی مونده در دسته کارت‌ها رو از دیگران قایم کنید.

0096311facd078d866fefb265a2f5e2c_original - Copy

 

در پایان بگم که بازی «Dwarves in Trouble» برای 3-4 نفر طراحی شده، 15-20 دقیقه طول می‌کشه و همین اواخر از طریق سایت کیک استارتر سرمایه تولید خودش رو بدست آورده.

دانلود نسخه قابل چاپ بازی از گوگل درایو / دراپ باکس

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…