photo مانگای کاپیتان سوباسا – اگه فازشو گرفتین می‌تونید در این پیوند بخونید: http://www.mangareader.net/captain-tsubasa

احتمالاً فوتبال کاغذی که تو مدرسه قبل از شروع کلاس بازی می‌کردیم – نمی‌دونم شاید هنوز هم بازی می‌شه – به خاطر دارین. سه تکه کاغذ مچاله شده به جای توپ‌هایی که تمام مدت داشتن در اصطلاح به هم لایی می‌زدن، تا به گل حریف اون سر نیمکت برسن. بازی که امروز بهتون معرفی می‌کنیم همین کارکرد رو در مدارس اروپای شرقی به ویژه روسیه و لهستان داره، با این تفاوت که بازی به جایی این که مثل فوتبال کاغذی ما مهارتی باشه، استراتژیک هستش.

ستاپ بازی

یک ورق کاغذ شطرنجی و دو عدد خودکار ترجیحاً با رنگ‌های مختلف تنها ملزومات این بازی هستن. بازی برای 2 نفر طراحی شده و سر جمع 5 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشه.

برای زمین بازی، یک مستطیل با اندازه‌ی 10 خانه در 8 خانه روی کاغذ شطرنجی ترسیم کنید. برای دروازه، وسط اضلاع کوچکتر زمین، مستطیل دیگری به اندازه‌ی 2X1 بکشید. یک نفر رو به عنوان بازیکن اول انتخاب کنید. نفر اول بازی رو از میانه زمین شروع می‌کنه.

صفحه‌ی بازی
photoصفحه‌ی بازی

قوانین بازی

اولین بازیکنی که گل بزنه، برنده بازی هستش.

شما تو نوبتتون توپ رو به وسیله کشیدن یک پاره خط روی زمین حرکت می‌دید. حرکت یک خانه است و می‌تونه عمودی، افقی یا مورب باشه. در واقع شما رأس‌های هر خانه مربعی شکل رو به هم وصل می‌کنید.

بازیکن نمی‌تونه خط رو روی خط قبلی بکشه، چه خط قبلی رو خودش ترسیم کرده باشه، چه حریفش.

حرکت تکی
photoحرکت تکی

در صورتی که توپ (پاره خط) روی رأسی فرود بیاد که پیش از این پاره خطی به اون راس کشیده شده – فرقی نمی‌کنه که پاره خط قبلی رو کدوم بازیکن کشیده – توپ در اصطلاح کمانه می‌کنه و بازیکن یه نوبت اضافه می‌گیره.

اگه توپ به خطوط کنار زمین برخورد کنه (کرنر و اوت) مثل حالت قبلی همون بازیکن یه نوبت اضافه می‌گیره.

کمانه کردن توپ با خط کرنر
photoکمانه کردن توپ با خط کرنر

در حالتی که بازیکنی نتونه توپ رو حرکت بده، اون بازیکن بازنده بازی است.

و تمام.

تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازی

در فوتبال کاغذی مثل بازی‌های استراتژی آبستره یا انتزاعی مشابهش، شما قبل از این که حرکت کنید، به این فکر می‌کنید که با حرکت خودتون چه امکاناتی برای حریفتون به وجود میارید یا چطوری حریفتون رو محدود می‌کنید. یکی از استراتژی‌های بازی اینه که حریفتون رو بلوکه کنید و ابتکار عمل رو ازش بگیرید، این کار رو با پر کردن نقاط استراتژیک زمین (مثلاً نزدیک دروازه) می‌تونید انجام بدید. یه تاکتیک خوب در بازی استفاده حداکثری از کمانه کردن توپ می‌تونه باشه، این طوری می‌تونید حرکت خودتون رو سریع‌تر کنید و توپ رو از دروازه خودتون دور کنید.

یکی دیگه از استراتژی‌های بازی تمرکز بر اینه که توپ رو به جایی از زمین ببرید که حریف قادر به حرکت دادنش نباشه و به این ترتیب شما برنده بشید.

بلوکه کردن دروازه
photoبلوکه کردن دروازه

نسخه روسی

terenul_de_joc

در نسخه روسی علاوه بر این که زمین بازی بزرگتره، تفاوت‌های دیگه‌ای هم وجود داره:

الف) حرکت به جای یک خانه، سه خانه است.

ب) کمانه کردن در حالت عادی در بازی وجود نداره.

ج) خطوط نه تنها نمی‌تونن روی همدیگه کشیده بشن، بلکه حتی نمی‌تونن همدیگه رو قطع کنن.

د) در صورتی که بازیکنی نتونه در نوبتش سه خانه توپ رو حرکت بده، به بازیکن حریف “ضربه پنالتی” داده می‌شه. پنالتی یک حرکت شش خانه‌ای است که می‌تونه در هر هشت جهت انجام بشه. در پنالتی خطوط می‌تونن همدیگه رو قطع کنن و کمانه کردن وجود داره که در این صورت بازیکن یک ضربه پنالتی دیگه جایزه می‌گیره. بازیکن توسط کمانه کردن می‌تونه تا شش ضربه پنالتی پشت هم بزنه ولی اگه بعد از شش ضربه پنالتی حرکت معمولی نتونه انجام بده، نوبت عوض می‌شه و این بازیکن حریفه که می‌تونه پنالتی بزنه.

نسخه‌های دیجیتال

نسخه‌های دیجیتال رایگان مختلفی برای بازی هست که هر کدوم تفاوت‌های جزیی با دیگری داره. برای مثال زمین بازی با شکل‌های دیگری به غیر از مستطیل.

آیفون و آیپد

Paper Soccer X Free – Multiplayer Online Game

Best Paper Soccer

اندروید

Paper Soccer

Paper Soccer for Geeks

PageBall

ویندوز

xrSoccer : قوانین xrSoccer برخلاف بقیه بسیار نزدیک به نسخه روسی بازی هستش.

مانگا!

راستی اگه با دیدن تصویر کاور این پست فاز فوتبالیست‌ها رو گرفتین، می‌تونید مانگای “کاپیتان سوباسا” رو در این پیوند بخونید.

 

 

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…