بالاخره دیگه وقتش بود که بازی پرطرفدار Catan نسخه دیجیتال آبرومندی منتشر کنه. می‌دونم برای موبایل و امثالهم قبل‌تر چنین چیزی منتشر شده، ولی الان اگه Steam رو باز کنین، با بازی جدید و رایگانی مواجه می‌شید که بنظر خیلی تمیز ساخته شده: بازی Catan Universe

دانلود و بازی کردن بازی رایگانه ولی اگه بخواین بازی رو با همه اکسپنشن‌هاش بازی کنین یکم باید پول خرج کنین. یک سیستم آواتارسازی باحال هم توی بازی هست. حتی بازی کارتی و دونفره Catan: Rivals که خیلی ربطی به کل بازی‌های کتان نداره هم در اینجا دیده شده و کلا بازی به شکلی درست شده که گرافیک و منوها کاملا به ساده‌تر شدن بازی کمک می‌کنن.

لینک دانلود بازی در استیم.

 

برای دوستانی که با بازی Settlers of Catan آشنایی ندارن، این بازی در سال ۱۹۹۵ وارد بازار شد و با خودش جنبش و سبک بازی‌های‌ آلمانی رو بهمراه داشت. بعدا همین سبک به اسم بازی‌های اروپایی تغییر نام داد و الان نیمی از بازار بازی‌های رومیزی جهان در این سبک ساخته می‌شن. بازی کتان هنوز بعد از ۲۲ سال یکی از پر فروش‌ترین و محبوبترین بردگیم‌های دنیا به شمار میاد. در ایران هم این بازی با نام سیطره کتان تولید می‌شه.

سی سال اول با افتخار به بازی گذشت. حالا یا بازی کردن پای کامپیوتر، یا پای پلی‌استیشن، یا تو گیم‌نت، یا پشت میز بازی. برنامه سی سال دوم اینه که کمی بیشتر تو این سرگرمی فرو برم. ولی این رو یادتون باشه، اگه من فرو برم، تنها نمی‌رم، همتون رو با خودم می‌برم. انقدر پر حرفی می‌کنم، انقدر در ویدئو‌ها دلقک بازی در میارم، انقدر پشت میکروفون‌ها سر و صدا راه می‌اندازم، تا بالاخره تسلیم بشین و مثل من و دوستام، بشینین پای میز بازی.