پیش از این در مورد بازی های نقش آفرینی صحبت کرده بودیم. همون طور که در رومیز نیوز فروردین ماه قول داده بودیم، قسمت اول(از 6 قسمت) این سری از پادکست نقش آفرینی آماده شنیدنه، اما پیش از اون:

زیردیپلم توضیح بده، این نقش آفرینی که می‌گی یعنی چه؟!

خوب، در بازی های نقش آفرینی یک بازیکن خاص داریم با نام Game Master یا به طور خلاصه GM. این بازیکن فضای داستانی رو تعریف می کنه که بازیکنان دیگه هر کدوم نقش یک شخصیت رو در اون ایفا می کنن. GM دنیای بازی و ساکنینش رو توصیف می کنه و دیگر بازیکنان کارهایی که شخصیت انتخابی شون انجام می ده رو شرح می دن. در نهایت این GM هستش که نتیجه برآمده از هر کاری رو معلوم می کنه.

اگه متوجه نشدید که داستان چیه اصلاً نگران نباشید، چرا که مهراد که GM این بازی هستش تو قسمت صفر از پادکست همه اینهایی که من گفتم رو بهتر توضیح داده:

شورش در استارتاپ – قسمت صفر(شنوتو)

شورش در استارتاپ – قسمت صفر(ساندکلاد)

اینایی که گفتی رو خودم می دونستم، حالا چی بازی می کنید لابد Dungeons & Dragons/D&D؟

خیر،ما برای پادکست اول تصمیم گرفتیم سیستم ساده تری رو انتخاب کنیم. برای همین رفتیم سراغ Ninety Minutes of Mayhem که در این پیوند بیشتر می تونید دربارش بخونید. این رو هم بگم که مهراد(GM) تو قسمت صفر در مورد این سیستم هم توضیح می ده.

خوب دیگه وراجی بسه با هم قسمت اول پادکست با عنوان قاه قاه فود! رو می شنویم:

شورش در استارتاپ – قسمت اول : قاه قاه فود!(شنوتو)

شورش در استارتاپ – قسمت اول : قاه قاه فود!(ساندکلاد)

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…