۵ ویژگی مهم بازی های رومیزی

چرا ما شیفته بردگیم هستیم؟

اینکه اغلب آدما فکر میکنن بردگیم یعنی منچ یه طرف، اینکه بعدش که میفهمن چی به چیه دیگه ول نمیکنن هم همون طرف! واقعا چه سری تو این سرگرمی نهفته است که تجربه‌اش انقدر خاطره انگیز و لذت بخش می‌شه؟ چرا یکی دوبار تجربه بردگیم باعث میشه تا برای دفعه بعد لحظه‌شماری کنیم؟ آیا تجربه بازی رومیزی با سرگرمی های دیگه متفاوته؟ به نظر میاد که اینطوره. حداقل این چند مورد که خیلی در مورد این سرگرمی صادقه:

 

بازی‌ برای معاشرت! واقعا دوست، غریبه، خونواده، فامیل، پیر، جوون، کوچیک و بزرگ رو چی میتونه دورهم جمع کنه؟ اون هم درحالیکه همه مشغول انجام یه سرگرمی واحد باشن! اینکه اون سرگرمی بابی میشه برای معاشرت و صحبت کردن و خندیدن لذت بردن از کنار هم بودن. و نوع این ارتباط، از بازی‌ای به بازی دیگه متفاوته. گاهی ترکیبیه از بلوف و رودست زدن، گاهی تبدیل میشه به یه فعالیت فکری جدی و گاهی هم یه فعالیت هیجانی و اکشن!

بازی Above and Below

 

تنوع در طرح و رنگ و همه چی! اصلا راستش یکی از دلایل بدبختی ما هم همینه! ایییییییینهمه بازی آخه چرا؟؟‌ به ازای هر یه عنوانی که میخری چهارصدتا عنوان دیگه هست که میخای! در صدها تم و قالب متفاوت! از دزدای دریایی تا شوالیه‌های میزگرد و از دخمه‌های تاریک تا ایستگاه‌های فضایی! تنوع این بازی‌ها دیگه واقعا داره سر به فلک میزنه و شاهدش هم تم‌های عجیب و نوآورانه‌ای هستش که در سال‌های اخیر می‌بینیم:‌بازی با تم قرص نعنا، بازی با تم کلاس نقاشی، بازی با تم صبحانه!! مهم نیست چند سالتونه یا چه سلیقه‌ای دارین یا اهل کجا هستین، کافیه اراده کنین تا صدها عنوان مناسب برای خودتون رو پیدا کنین.

بازی Mysterium

 

بازی ها، راهی برای ماجراجویی! کشف، جستجو و کاوش از زیبایی‌های دنیای بردگیمه. دنیای بازی‌های رومیزی پره از رمز و راز و قصه. تخیل ما حین بازی گسترده میشه و ذهنمون شروع به خیال‌پردازی و داستان‌گویی می‌کنه. با این بازی‌ها ما همراه با دوستانمون غرق می‌شیم در فضای جادو و کیمیاگری و معجونهای رنگ و وارنگ، و یا درحالیکه تبرمون رو دور سرمون می‌چرخونیم می‌شیم جنگاوری در قرون وسطی، در جنگل‌های آمازون کاشی به کاشی اکتشاف می‌کنیم به دنبال معبدی گم شده و یا درب اتاقی تاریک در عمارتی مخوف رو باز می‌کنیم به دنبال نسخه خطی از یک کتاب باستانی. بازی‌ها برای ما قصه تعریف می کنن، اون قصه ای که دوست داریم بشنویم.

بازی El Dorado

 

بازی‌های رومیزی واقعی و قابل لمسند! عصر، عصر دیجیتاله. خیلی وسایل دور و برمون هستن که خصلت دیجیتالی دارن؛ گوشی‌های موبایل هوشمند، اینترنت پرسرعت، کنسول های بازی و … اما باحالی بازی های رومیزی اینه که پدیده‌ی واقعی هستن، قابل لمسن و به شکل مشخصی قابل مالکیت! بُر زدن کارت‌های بازی و ریختن تاس‌ها روی میز و حرکت مهره های بازی با دست حسی از بازی با اسباب‌بازی دوران کودکی در خودش داره که باعث میشه عمیقا از تجربه‌اش لذت ببریم.

بازی Ice Cool

 

بازی های رومیزی برای تجربه‌ای مشترک! وقتی دور میز می‌شینیم و بازی می‌کنیم در واقع بزرگرین کاری که می‌کنیم اینه که  داریم یه تجربه مشترک می‌سازیم. یه قصه واحد. داریم لحظاتمون رو با هم به اشتراک می‌ذاریم و داستان جدیدی از کنار هم بودنمون خلق می‌کنیم. و نهایتا این تجربه و لحظات تبدیل می‌شن به خاطره‌ای که ماندگاره و البته بدون نیاز به شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته میشه.

بازی Zombicide

نظرات

12 نظر برای ”۵ ویژگی مهم بازی های رومیزی“

ممنون
خیلی کمک کرد

آرش ۲۷م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

ممنون از شما

امیر سلامتی ۲۷م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام
اگه ممکنه اسم بردگیم ها رو زیر عکس ها بنویسین

امیر ۲۷م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

انجام شد 🙂 تصویر اصلی مطلب هم مربوط به بازی نیت ویت هستش

امیر سلامتی ۲۷م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام.
تا الان با تلاش فراوان تونستم بورد گیم را بین دوستام جا بندازم و تا الان اسپایفال و دیوان کاملا جا افتاده اند.اگر بخواهیم یکم ازین سبک بیایم بیرون و بریم تو بقیه سبکها غیر از اسپلندور چی را پیشنهد میکنید که در دسترس باشه و هم زیاد حرفه ای نباشه.
راسی دوتا پیشنهاد داشتم.
اولیش اینکه بخش زیادی از سایتتون مربوط به پرینت میشه ولی تا جایی که خبر دارم پرینت بازی ها خیلی سخته و بیشتر سردرگمیه اگر میتنید یه مطلب بنویسید درباره اینکه جنس کارتها چی باشه خوبه یا مقواها چشکلی باشن و … این خیلی به ترویج بازی ها کمک میکنه
دومیش هم اینکه بخش تماس با ما بذارید یا اگر هست دم دست و تومنو اصلی بذارید من که پیداش نکردم

آرمین ۲۸م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

راستی من عاشق کلودو ام اما چند سال پیش با بازی دیگران انجامش دادم اگر میدونید اگتوی ایران کجا پیدا میشه یه راهنمایی بکنید

آرمین ۲۸م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

کلودو (سرنخ) رو من تقریبا توی همه شهرکتابها و اسباب بازی فروشیا دیدم. توی سایت ذهن زیبا رو هم یه گشتی بزن

امیر سلامتی ۳م خرداد ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام. مرسی که مبلغ بردگیم هستی 🙂
به نظرم سیطره کتان هم میتونه کنار اسپلندور پیشنهاد خوبی باشه.
در مورد پیشنهاداتت هم حتما میذاریم تو برنامه

امیر سلامتی ۳م خرداد ماه ۱۳۹۶ پاسخ

یکی از دلایل علاقه من به بردگیم اینه که عنصر سرعت درش نقش زیادی نداره و نوبتیه (البته در اکثر موارد). هیچ وقت دوست ندارم هول بشم و عجله کنم.

رضا ۳۰م اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ پاسخ

پس هیچ وقت سمت فرار از معبد نرو :))

امیر سلامتی ۳م خرداد ماه ۱۳۹۶ پاسخ

درود
ممنون بابت مقاله
توی سایت بازی های زیادی معرفی کرده اید. میشه یه بازی به من معرفی کنید که جالب و هیجان انگیز باشه؟

AITD ۱۹م مرداد ماه ۱۳۹۶ پاسخ

سلام و ممنون. در مورد سوالت باید بگم که به خیلی عوامل بستگی داره: تعداد بازیکنا، میزان آشنایی‌شون با بردگیم، زمان بازی و غیره. پیشنهاد می‌کنم این مقاله‌ها رو یه نگاهی بندازی:
http://goo.gl/4oh8Gj
https://goo.gl/XWeKHE

امیر سلامتی ۲۱م مرداد ماه ۱۳۹۶ پاسخ

نظر شما؟