فوتبال کاغذی

بازی‌های قلم کاغذی - قسمت سوم

احتمالاً فوتبال کاغذی که تو مدرسه قبل از شروع کلاس بازی می‌کردیم – نمی‌دونم شاید هنوز هم بازی می‌شه – به خاطر دارین. سه تکه کاغذ مچاله شده به جای توپ‌هایی که تمام مدت داشتن در اصطلاح به هم لایی می‌زدن، تا به گل حریف اون سر نیمکت برسن. بازی که امروز بهتون معرفی می‌کنیم همین کارکرد رو در مدارس اروپای شرقی به ویژه روسیه و لهستان داره، با این تفاوت که بازی به جایی این که مثل فوتبال کاغذی ما مهارتی باشه، استراتژیک هستش.

ستاپ بازی

یک ورق کاغذ شطرنجی و دو عدد خودکار ترجیحاً با رنگ‌های مختلف تنها ملزومات این بازی هستن. بازی برای 2 نفر طراحی شده و سر جمع 5 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشه.

برای زمین بازی، یک مستطیل با اندازه‌ی 10 خانه در 8 خانه روی کاغذ شطرنجی ترسیم کنید. برای دروازه، وسط اضلاع کوچکتر زمین، مستطیل دیگری به اندازه‌ی 2X1 بکشید. یک نفر رو به عنوان بازیکن اول انتخاب کنید. نفر اول بازی رو از میانه زمین شروع می‌کنه.

صفحه‌ی بازی

صفحه‌ی بازی

قوانین بازی

اولین بازیکنی که گل بزنه، برنده بازی هستش.

شما تو نوبتتون توپ رو به وسیله کشیدن یک پاره خط روی زمین حرکت می‌دید. حرکت یک خانه است و می‌تونه عمودی، افقی یا مورب باشه. در واقع شما رأس‌های هر خانه مربعی شکل رو به هم وصل می‌کنید.

بازیکن نمی‌تونه خط رو روی خط قبلی بکشه، چه خط قبلی رو خودش ترسیم کرده باشه، چه حریفش.

حرکت تکی

حرکت تکی

در صورتی که توپ (پاره خط) روی رأسی فرود بیاد که پیش از این پاره خطی به اون راس کشیده شده – فرقی نمی‌کنه که پاره خط قبلی رو کدوم بازیکن کشیده – توپ در اصطلاح کمانه می‌کنه و بازیکن یه نوبت اضافه می‌گیره.

اگه توپ به خطوط کنار زمین برخورد کنه (کرنر و اوت) مثل حالت قبلی همون بازیکن یه نوبت اضافه می‌گیره.

کمانه کردن توپ با خط کرنر

کمانه کردن توپ با خط کرنر

در حالتی که بازیکنی نتونه توپ رو حرکت بده، اون بازیکن بازنده بازی است.

و تمام.

تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازی

در فوتبال کاغذی مثل بازی‌های استراتژی آبستره یا انتزاعی مشابهش، شما قبل از این که حرکت کنید، به این فکر می‌کنید که با حرکت خودتون چه امکاناتی برای حریفتون به وجود میارید یا چطوری حریفتون رو محدود می‌کنید. یکی از استراتژی‌های بازی اینه که حریفتون رو بلوکه کنید و ابتکار عمل رو ازش بگیرید، این کار رو با پر کردن نقاط استراتژیک زمین (مثلاً نزدیک دروازه) می‌تونید انجام بدید. یه تاکتیک خوب در بازی استفاده حداکثری از کمانه کردن توپ می‌تونه باشه، این طوری می‌تونید حرکت خودتون رو سریع‌تر کنید و توپ رو از دروازه خودتون دور کنید.

یکی دیگه از استراتژی‌های بازی تمرکز بر اینه که توپ رو به جایی از زمین ببرید که حریف قادر به حرکت دادنش نباشه و به این ترتیب شما برنده بشید.

بلوکه کردن دروازه

بلوکه کردن دروازه

نسخه روسی

terenul_de_joc

در نسخه روسی علاوه بر این که زمین بازی بزرگتره، تفاوت‌های دیگه‌ای هم وجود داره:

الف) حرکت به جای یک خانه، سه خانه است.

ب) کمانه کردن در حالت عادی در بازی وجود نداره.

ج) خطوط نه تنها نمی‌تونن روی همدیگه کشیده بشن، بلکه حتی نمی‌تونن همدیگه رو قطع کنن.

د) در صورتی که بازیکنی نتونه در نوبتش سه خانه توپ رو حرکت بده، به بازیکن حریف “ضربه پنالتی” داده می‌شه. پنالتی یک حرکت شش خانه‌ای است که می‌تونه در هر هشت جهت انجام بشه. در پنالتی خطوط می‌تونن همدیگه رو قطع کنن و کمانه کردن وجود داره که در این صورت بازیکن یک ضربه پنالتی دیگه جایزه می‌گیره. بازیکن توسط کمانه کردن می‌تونه تا شش ضربه پنالتی پشت هم بزنه ولی اگه بعد از شش ضربه پنالتی حرکت معمولی نتونه انجام بده، نوبت عوض می‌شه و این بازیکن حریفه که می‌تونه پنالتی بزنه.

نسخه‌های دیجیتال

نسخه‌های دیجیتال رایگان مختلفی برای بازی هست که هر کدوم تفاوت‌های جزیی با دیگری داره. برای مثال زمین بازی با شکل‌های دیگری به غیر از مستطیل.

آیفون و آیپد

Paper Soccer X Free – Multiplayer Online Game

Best Paper Soccer

اندروید

Paper Soccer

Paper Soccer for Geeks

PageBall

ویندوز

xrSoccer : قوانین xrSoccer برخلاف بقیه بسیار نزدیک به نسخه روسی بازی هستش.

مانگا!

راستی اگه با دیدن تصویر کاور این پست فاز فوتبالیست‌ها رو گرفتین، می‌تونید مانگای “کاپیتان سوباسا” رو در این پیوند بخونید.

 

 

نظرات

8 نظر برای ”فوتبال کاغذی“

سلام
جالب بود. یاد بازی های دوران مدرسه افتادم که توی زنگ تفریح انجام می دادیم.

خواننده ۱۱م آبان ماه ۱۳۹۵ پاسخ

ممنون. اتفاقاً خودم هم همین حس رو نسبت به بازی داشتم 🙂

کامبیز سیروس بخت ۱۱م آبان ماه ۱۳۹۵ پاسخ

اینجور بازی ها واسه پر کردن اوقات بیکاری خیلی خوبه. راستی بازی با همین سبک قلم کاغذی به صورت تک نفره وجود داره؟

رضا ۱۱م آبان ماه ۱۳۹۵ پاسخ

دقیقاً. تجربه شخصی خود من اینه که وقتی به تلویزیون و اینترنت دسترسی نداری که البته کمتر پیش میاد مثلاً تو مسافرت و طبیعت گردی، این جنس بازی ها خیلی جواب می ده.
چرا بازی تک نفره قلم کاغذی و چاپ کن بازی کن یا همون Print & Play تک نفره زیاده. علی الحساب اینا رو یه نگاه بنداز تا سر فرصت یه مقاله دربارشون بنویسم 😉
https://boardgamegeek.com/boardgame/75223/utopia-engine
https://boardgamegeek.com/boardgame/43691/delve-dice-game
https://boardgamegeek.com/boardgame/96602/footy-manager
https://boardgamegeek.com/boardgame/87632/escape-dead-minigame
https://boardgamegeek.com/boardgame/143085/7-dice-wonders
https://boardgamegeek.com/boardgame/38702/sink-bismarck

کامبیز سیروس بخت ۱۲م آبان ماه ۱۳۹۵ پاسخ

لطفا بازی های قلم کاغذی بیشتری بگذارید

emad ۲۸م مهر ماه ۱۳۹۶ پاسخ

چشم 🙂

کامبیز سیروس بخت ۳م آبان ماه ۱۳۹۶ پاسخ

یاد اون فوتبال کاغذی به خیر. ما بهش میگفتیم «فوتبال سه گانه»!!! اگه میتونید دربارۀ اون بازی و تاریخچه و نحوۀ ابداعش اگه اطلاعاتی موجوده بنویسید. من خیلی سرچ کردم چیزی پیدا نکردم.

کارو ۸م دی ماه ۱۳۹۶ پاسخ

نظر شما؟