«داستان دزدان دریایی» یک بازی «هیبرید» با صفحه ۳ بعدی در سبک «همکاری» به صورت «بلادرنگ» با موضوع دزدی دریایی و عناصری از بازی‌های خانواده «لگاسی» است.

خب، با خواندن عبارت بالا یا از خوشحالی بال درآوردید یا این که شبیه به علامت سوال شدید! در هر صورت بیایید جمله بالا را بشکافیم تا بفهمیم دقیقاً درباره چه جانوری صحبت می‌کنیم:

کلیات بازی

در بازی «داستان دزدان دریایی» ما نقش – درست حدس زدید – دزدان دریایی بر عرشه یک کشتی را داریم که با کمک هم برای رسیدن به هدف مورد نظرمان (شما بخوانید غارت، چپاول یا تاراج) باید با موانعی دست و پنجه نرم کنیم. یا همه با هم برنده می‌شویم، یا همه با هم می‌بازیم. به عبارت بهتر، همگی بر ضد بازی، در این مورد اَپ موبایل، بازی می‌کنیم. از این جهت، استفاده از برنامه دیجیتال، به بازی هیبرید یا ترکیبی گفته می‌شود. بازی شامل ۱۰ سناریو مختلف است که در هر کدام هدف خاصی برای ما تعیین می‌شود. هر سناریو هم شامل ۲-۳ دور (راند) بازی بلادرنگ یا ریل تایم به مدت زمان ۵ دقیقه است. در طول هر دور از بازی، کسی منتظر نوبت خود نیست، بلکه همه ما به طور همزمان بازی می‌کنیم. هر کدام از ما یک دزد دریایی داریم که کارهای مورد نظر ما را بر روی صفحه بازی، در واقع یک مدل کشتی ۳ بعدی، انجام می‌دهد. از طرفی، با برنده شدن در هر سناریو، به سناریوی جدیدی دسترسی پیدا می‌کنیم که موانع جدیدی بر سر راه ما قرار می‌دهد. پس برای این که بازی را به طور کامل تجربه کنیم، باید هر ۱۰ سناریو را بازی کنیم. به بازی‌هایی از این دست که در طول زمان تغییر می‌کنند، «لگاسی» گفته می‌شود.

امیدوارم توضیحات بالا عبارت ابتدای مقاله را به خوبی توضیح داده باشد. و اما…

روند بازی

photoاجزای بازی. در تصویر بالا کیسه‌های شماره دار، نشان دهنده سناریوهای بازی هستند. تا زمانی که سناریوهای پیشین را تمام نکرده‌اید، نباید کیسه مربوط به سناریوی جدید را باز کنید.

در ابتدای هر سناریو، اپ موبایل، ستاپ یا راه‌اندازی آن سناریو و موانعی که بر سر راه دارید (کارت‌های بازی) – از صخره گرفته تا کشتی‌های دیگر که هدفی جز غرق کردن کشتی شما ندارند – را به شما نشان می‌دهد. پس از شروع هر راند هم، برنامه نقش تایمر را دارد و علاوه بر آن هر چند مدت یک بار، رویداد جدیدی را برای شما رقم می‌زند. برای مثال، موج سهمگینی که مسیر کشتی شما را تغییر داده و برنامه‌هایی که داشتید را به کل تغییر می‌دهد.

دزد دریایی هر کدام از شما یک «ساعت شنی» است! برای انجام هر کاری می‌بایست ساعت شنی را در حفره متناسب با آن کار بر روی کشتی قرار داده و به مدت ۳۰ ثانیه صبر کنید تا کار مورد نظر شما به اتمام برسد. زمانی که ساعت شنی (دزد دریایی) را بر روی کشتی قرار دادید، تا وقتی که کار به اتمام نرسیده (۳۰ ثانیه نگذشته) نمی‌توانید آن را جابجا کنید. کارهایی که دزدان دریایی شما می‌توانند انجام دهند:

کم یا زیاد کردن سرعت کشتی: هر چقدر سرعت کشتی بیشتر باشد، قدرت «مانور» آن کمتر است.

مانور کشتی: در طول بازی برای بارگیری گنج‌ها و همین طور برای شلیک توپ‌های جنگی خود به سمت هدف، نیاز خواهید داشت که کشتی را بچرخانید.

تعمیر کشتی: طبیعتاً تنها این شما نیستید که به دیگر کشتی‌ها شلیک می‌کنید!

پر کردن توپ‌های جنگی

شلیک کردن توپ‌های جنگی: میزان خسارت وارد شده به هدف، با تاس ریختن معلوم می‌شود. همیشه احتمال از کار افتادن توپ هم وجود دارد که دراین صورت توپ از کار افتاده نیاز به تعمیر خواهد داشت.

اکتشاف: موانع و گنج‌های هر سناریو، کارت‌های هستند که در ابتدای هر سناریو بُر خورده و دور تا دور کشتی، رو به پایین (پشت)، چیده شده‌اند. شما در هر سناریو می‌دانید که با چه موانع و گنج‌هایی روبرو خواهید شد. ولی نمی‌دانید که هر کدام در کجا قرار دارند. با فرستادن ملوان خود به دکل کشتی می‌توانید یکی از این کارت‌ها را برگردانید. در این صورت اگر کارت مورد نظر برای مثال «صخره» باشد، می‌توانید از بازی حذف کنید و اگر گنج باشد… خب، برای شکار آن کشتی را به سمت گنج خواهید چرخاند.

جذابیت‌های بازی

photoصفحه ماموریت در اَپ

 

جمله اول مقاله را به یاد دارید؟ ترکیب «همکاری»، «بلادرنگ» و «لگاسی» آن هم با چاشنی «اَپ» خود به خود جذاب است! از این که بگذریم، اَپ مورد نظر علاوه بر این که تایمر بازی است و رویدادهای تصادفی را رقم می‌زند، ستاپ بازی و عناصر جدید در هر سناریو را آموزش می‌دهد، در طول هر راند موسیقی متناسب با حال و هوای بازی پخش می‌کند و از آن مهم‌تر این امکان را به شما داده که جداگانه آسانی یا سختی هر سناریو را بین ۳ حالت آسان، عادی و سخت، انتخاب کنید. در پایان هر سناریو هم، بسته به نحوه بازی شما، بین ۱ الی ۳ ستاره به شما می‌دهد. پس علاوه بر این که می‌توانید مثل همیشه بازی را با بازیکنان جدیدی امتحان کنید، این امکان را دارید که هر سناریو را در حالت سخت‌تری بازی کرده و همین طور سعی کنید تا در سناریویی که پیش از این بازی کرده‌اید، ستاره‌های بیشتری بگیرید. خلاصه این که، بازی «داستان دزدان دریایی» به این زودی‌ها تکراری نخواهد شد.

photoنمایی از داخل جعبه بازی

 

یک نکته ریز در طراحی بازی، تجربه بازی را به مراتب جذاب‌تر کرده: شما نمی‌توانید که یک عمل را دو بار پشت سر هم انجام دهید. نتیجتاً نمی‌توانید در ابتدای هر راند تقسیم کار کنید و هر بازیکن را تنها به کاری تکراری در طول راند مشغول کنید. بلکه می‌بایست در طول هر راند با سرعت عمل بالا، در لحظه، با هم به نتیجه رسیده و کارهای مورد نظر را پیش ببرید.

آخرین نکته این که: از آن جایی که تا ۳۰ ثانیه‌ی هر ساعت شنی (ملوان) نگذشته، کار مورد نظر انجام نمی‌شود و در طول این ۳۰ ثانیه ممکن است شرایط تغییر کرده باشد، امکان دارد برنامه‌های شما به هم ریخته و سریعاً می‌بایست با توجه به شرایط جدید دست به عمل شوید (برای مثال موجی مسیر کشتی را تغییر داده و شما به جای کشتی دیگر به دریای خالی شلیک می‌کنید).

 

«داستان دزدان دریایی» (A Tale Of Pirates) بردگیمی است برای ۲-۴ نفر که زمان بازی هر سناریو ۳۰ دقیقه می‌باشد. بازی در نمایشگاه اِسِن آلمان از پنج شنبه ۴ آبان ماه ۹۶ در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

آغاز آشنایی‌اش با دنیای بازی‌های رومیزی از زمانی شروع میشه که روی بازی‌های استراتژیک آنلاین کار می‌کرده. دورانی که «تراوین» در اوج محبوبیت خودش بوده. در مصاحبه‌ای طراح بازی تراوین منبع الهام خودش رو بازی «کاتان» اعلام می‌کنه. سوال پیش میاد که کاتان دیگر چیست و مگه جز مونوپولی و ریسک بازی فکری دیگری هم داریم؟ همین سوال به ظاهر ساده، سرگرمی و بلکه هم زندگی‌اش رو یکسره تغییر میده…