مقدمه

تقریبا همه کسایی که اهل بازی دور همی هستن، با بازی های استنتاج اجتماعی (Social Deduction) آشنایی دارن. یه عنصر مهم تو این بازی ها، اطلاعات (معمولا هویت) پنهانیه که بعضی سعی در کشفش به وسیله استنتاج دارن و طرف مقابل سعی در پنهان کردنش. مهم ترین ابزاری هم که دو طرف در اختیار دارن، همونطور که از اسم گذاری برمی آد، گفتگوئه، برای بلوف زدن، متقاعد کردن و غیره.

در یک زیرمجموعه از این بازی ها رقابت بین حداکثری ناآگاه و حداقلی آگاهه. شناخته شده ترین بازی این مجموعه مافیاست که قبلا در یک پست مفصلا بهش پرداختیم. در هر فرهنگی ممکنه تمی برای این بازی انتخاب بشه که برای بازیکن ها ملموس تره یا به اون فرهنگ نزدیک تره (برای مثال Werewolf در آمریکا و بسیاری از کشورها، یا دیوان در ایران). اما این بار یه طراح به اسم Max Temkin تمی نزدیک به دنیای واقعی رو برای بازی خودش انتخاب کرده. ریسکی که یک جامعه با اکثریت ناآگاه رو تهدید می کنه: ظهور فاشیسم و به قدرت رسیدن هیتلر.

secret_game

 

قوانین بازی

قوانین بازی بیشتر از مافیا، به resistance نزدیکه که قبلا به اختصار بهش اشاره کردیم. بازیکن ها به دو دسته تقسیم می شن: اکثریت لیبرال و اقلیت فاشیست، شامل هیتلر. در ابتدای بازی و بعد از دریافت کارت هویت پنهان، همه بازیکن ها چشم هاشون رو می بندن و فاشیست ها با باز کردن چشم هاشون همدیگه رو می شناسن. در بازی های 5 و 6 نفره، هیتلر هم چشمهاش رو باز می کنه و فاشیست های دیگه رو می شناسه، اما در بازی های 7 تا 10 نفره، هیتلر چشمهاش رو باز نمی کنه و تنها با دادن علامت (مثلا باز کردن انگشت شست) خودش رو به فاشیست ها معرفی می کنه. بعد از اون همه بازیکن ها چشماشون رو می بندن و با باز شدن چشم همه بازیکن ها بازی شروع می شه.

بازی شامل چند دور می شه. هر دور شامل انتخابات، قانونگذاری و اجرای قانونه. در شروع هر انتخابات، نفر سمت چپ نامزد ریاست جمهوری دور قبل، نامزد جدید ریاست جمهوری می شه و یک نفر رو به عنوان صدراعظم خودش اعلام می کنه. همه با استفاده از آراء آری (به آلمانی Ja) یا نه ( به آلمانی Nein) موافقت یا مخالفت خودشون رو با دولت پیشنهادی اعلام می کنن. در صورت عدم موفقیت در کسب اکثریت آرا، نوبت به نامزد بعدی می رسه. در صورت کسب رای لازم، وارد فاز قانونگذاری می شیم.

ja-nein-Cards-
photoکارت های رای آری و نه

رئیس جمهور، از دسته کارت سیاست ها (شامل 11 سیاست فاشیستی و 6 سیاست لیبرالی در ابتدای بازی) سه کارت رو برداشته و بعد از دیدن اونها، دو کارت رو انتخاب می کنه و به پشت به صدراعظم می ده. صدر اعظم هم به نوبه خودش، بعد از دیدن کارت ها، یکی رو انتخاب و تصویب می کنه.

فاز اجرایی تنها در صورتی فعال می شه که تعداد مشخصی (بسته به تعداد بازیکن ها) قانون فاشیستی تصویب شده باشه. در این صورت، رئیس جمهور منتخب قدرت مربوطه رو بر اساس تعداد قوانین فاشیستی تصویب شده اعمال می کنه. این قدرتها شامل نگاه کردن به کارت های بالایی دسته سیاست ها، برگزاری انتخابات خارج از روال، تفحص از حزب یکی دیگه از بازیکن ها و از همه مهم تر، کشتن یکی دیگه از بازیکن ها می شه.

فاشیست ها در صورتی بازی رو می برن که شش قانون فاشیستی تصویب بشه یا هر زمان بعد از تصویب سومین قانون فاشیستی، هیتلر به صدراعظمی انتخاب بشه. لیبرال ها در صورتی برنده می شن که پنج قانون لیبرالی تصویب بشه یا هیتلر کشته بشه. فایل قوانین کامل بازی و نسخه چاپی اون رو می تونید از لینک های زیر تهیه کنید.

قوانین بازی

نسخه چاپی

photoفاشیست ها به صورت جونورهای خزنده و دوزیست تصویرسازی شدن

مشابه بازی های اسنتتاج اجتماعی، همه چیز بستگی به قدرت بلوف شما به عنوان فاشیست و توانایی اسنتتاج به عنوان لیبرال، و البته قدرت متقاعدکنندگی داره. یکی از مواردی که این بازی رو به طور خاص جالب می کنه، اینه که با توجه به تعداد کم کل قوانین لیبرالی موجود در دسته سیاست ها، شانس تصویب 5 قانون لیبرالی خیلی کمه. بنابراین لیبرال ها تلاش می کنن که با تصویب قوانین فاشیستی بیشتر و به دست آوردن قدرت کشتن بازیکن ها، هیتلر رو ترور کنن و در این راه شرایط برد رو برای فاشیست ها هم آسون تر می کنن.

با توجه به موفقیت پروژه در kickstarter می شه پیش بینی کرد که نسخه های تکمیلی اون هم عرضه بشن و احتمالا با دادن قدرت های خاص به بازیکن ها بازی رو جالب تر و هیجان انگیزتر، و البته پیچیده تر کنن. از نکات جالب توجه، تم هاییه که طرفدارای بازی برای نسخه های خودشون انتخاب کردن: دنیای هری پاتر و ولدمورت در نقش هیتلر، استالین در دنیای کمونیستی، و البته رئیس جمهور منتخب آمریکا، دونالد ترامپ!