مقدمه

بیشتر ماها آشناییمون با بازی‌های فکری اینطوری‌ه که یکی از دوستامون یک بازی گذاشته جلومون،‌ یادمون داده و برای همیشه ما رو اسیر این مدل بازی‌‌ها کرده. برای اکثرمون اون بازی مونوپولی (‌یا همون روپولی قدیمی)‌ بوده. اگرم روپولی نباشه فکربکر و رازجنگل و امثالهم…

ولی آشنایی ما با بردگیم‌های مدرن هم خاطره‌ی جالبیه. بازی‌هایی مثل Ticket To Ride و اسپلندر و کارکاسونه. مخصوصا بازی کارکاسونه که چند سال پیش تحت عنوان کادوس منتشر شد و خیلی‌‌ها رو جذب بازی‌های رومیزی کرد. این یک بازی خیلی ساده و باحال سبک Tile Placement هست. این مکانیسم ساده و باحالیه که امروز می‌خوام راجع بهش حرف بزنیم.  ما به این سبک بازی میگیم « کاشی‌کاری ». سه‌گانه امروز سه‌گانه‌های کاشی‌کاری‌ه.

 

اصالت سادگی و جذابیتی که قدیمی نمیشه

Carcassonne 

pic669244_lg

اگه بخوام به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح بدم که بازی‌های «کاشی‌کاری» چطوری هستن،‌ میشه گفت یک دسته تایل (کاشی)‌ وجود داره که از بین اونها رندوم یکی رو برمی‌داریم و به یک نقشه اضافه می‌کنیم. چندتا قانون ساده وجود داره که کجا میشه یک کاشی رو گذاشت و چطوری امتیاز می‌گیرین. خب این توضیح ساده و ابتدایی دقیقا میشه بازی کارکاسونه. بازیکن‌ها بصورت مشترک به شکل گرفتن یک قلمرو کمک می‌کنن و با قراردادن مهره‌هاشون تو قسمت‌‌های مختلف این قلمرو سعی در بدست آوردن بیشترین امتیاز می‌کنن.

ما می‌تونیم به گسترش شهر کمک کنیم و با فرستادن شوالیه‌هامون تو این شهرها امتیاز جمع کنیم. می‌شه هم چوپان‌هامون رو بفرستیم که توی بیشه‌های خوش آب و هوای منطقه لم بدن و منتظر امتیاز بشینن. می‌تونین هم از فرصت استفاده کنین و راهزن‌‌هاتون رو بذاریم وسط جاده‌‌ها که از رهگذران بیچاره اخاذی کنن و امتیاز بگیرن.

 

pic671055_lg

 

همه‌ی هیجان بازی زمانی پیش میاد که سر تصاحب یک شهر، جاده یا بیشه،‌ شوالیه‌ها،‌ چوپان‌ها و راهزن‌هاتون میوفتن به جون هم و امتیازهایی که با زور بدست آوردین رو از حلقوم همدیگه می‌کشین بیرون. یه بازی ساده کوتاه و خیلی باحال که حضورش تو قفستون ماندگاره و یاد دادنش به آدم‌‌های جدید حدود یک دقیقه طول می‌کشه. خوبیش اینه که اگه ازش خسته بشین هزار تا بسته‌ی الحاقی (‌یا همون Expantion)‌ براش ساخته شده که بازی رو پیچیده‌تر،‌ جالبتر و هیجان‌انگیزتر می‌کنه.

 

آسمون به این گپی، گوشه‌ش نوشته…

Isle of Skye

pic2685229_lg 

درسته که کارکاسونه خیلی بازی خوب و ماندگاریه،‌ ولی خب ازون بازی‌هاست که در یک آرامش خاصی برگذار می‌شه. خب این لزوما اتفاق بدی نیست،‌ خیلی هم عالی‌ه. ولی بعضی اوقات آدم فاز کل‌کل و هیجان داره.

بازی Isle of Skye تقریبا همون بازی کارکاسونه‌ست. با یک تفاوت بزرگ، بازیکن‌ها کاشی‌ها رو از همدیگه می‌خرن. بازی اینجوریه که تو هر راند هر نفر سه تا کاشی از توی یک کیسه می‌کشه بیرون و بصورت مخفی براشون قیمت‌گذاری می‌کنه. نکته‌ی باحال قیمت‌گذاری اینه که قیمتی که برای کاشی‌‌ها می‌ذارین رو باید با پولای خودتون انجام بدین و اگه کسی ازتون چیزی نخره، شما خودتون به همون نرخی که تعیین کردین کاشی‌‌ها رو می‌خرین و پولشو به بانک تحویل می‌دین.

 

pic2772238_lg

 

این جاست که پیچیدگی باحالی به بازی اضافه می‌شه. فرض کنیم که شما سه تا کاشی می‌کشین که همشون خیلی خوبن، اگه ارزون قیمت بذارین که بقیه راحت اون‌ها رو می‌خرن و کاشی‌ها به دست شما نمی‌رسه. اگرم گرون بذارین درسته کسی نمی‌خره ولی خب خودتون هم دارین پول زیادی بابت اون کاشی می‌دین. این سیستم خریدوفروش در کنار یک سیستم امتیازدهی خیلی باحال که تو هر بازی و هر راند عوض میشه،‌ این بازی رو تبدیل می‌کنه به یک نسخه هیجان‌انگیز از کارکاسونه که هر وقت کسی براتون ادعای دانش اقتصادی کرد، بازار هدف کرد براش بچینین روی میز و حالشو بگیرین.

 

pic2670491_lg

 

کاشی‌کاری سه بعدی،‌ اونم به سبک ژاپنی

Rocca Rails, Rocca Town, Rocca Book

استودیوی ژاپنی Rocca Games با یک مکانیسم ساده و باحال یعنی با طراحی کارتهای سه بعدی و شش ضلعی، به سیستم بازی‌های کاشی‌کاری جلوه‌ی عجیب و جدیدی دادن. دیگه اینجا مهم نیست که کی می‌بره و کی می‌بازه. مهم اونه که با ادامه دادن یک خط ریل، یک تصویر کتابخونه یا معماری ویکتوریایی یک شهر، به شما لذت زیادی دست می‌ده.

بهترین راه درک لذت این بازی تماشای این ویدیو ئه از جماعت که این بازی رو در وسعت خیلی زیاد بازی کردن و … واقعا نمی‌شه توضیح داد. این ویدئو گویای همه چیز هست.

سی سال اول با افتخار به بازی گذشت. حالا یا بازی کردن پای کامپیوتر، یا پای پلی‌استیشن، یا تو گیم‌نت، یا پشت میز بازی. برنامه سی سال دوم اینه که کمی بیشتر تو این سرگرمی فرو برم. ولی این رو یادتون باشه، اگه من فرو برم، تنها نمی‌رم، همتون رو با خودم می‌برم. انقدر پر حرفی می‌کنم، انقدر در ویدئو‌ها دلقک بازی در میارم، انقدر پشت میکروفون‌ها سر و صدا راه می‌اندازم، تا بالاخره تسلیم بشین و مثل من و دوستام، بشینین پای میز بازی.